Lan se melje da bi iskoristivost njegovih vrijednih nutrijenata bila veća. Mljevenjem se razbija tvrda “opnica” lana, ali je ipak važno zadržati pažljivo određenu krupnoću (granulaciju), da bi se sačuvala i pospješila važna funkcija mljevenog lana mehaničko čišćenje probavnog trakta.
Mljeveni lan u velikoj mjeri doprinosi ljudskom zdravlju. Bogat je omega-3 nezasićenim masnim kiselinama, dijetetskim vlaknima, antioksidansima ligninima (fitoestrogeni), vitaminom B17 i brojnim mineralima. Koristi se, između ostalog, kao preventiva protiv kardiovaskularnih bolesti, za održavanje normalne funkcije probavnog trakta i kod problema sa kožom. Mleveni lan, takođe, doprinosi regulaciji krvne slike, rada digestivnog trakta, smanjenju upalnih procesa u organizmu, poboljšanju imuniteta i opšteg stanja organizma, pa čak pomaže i kod određenih hormonalnih problema, posebno kod žena. Istraživanje sprovedeno 2007. godine dokazalo je da dvije kašike mljevenog lana dnevno, pomiješane sa voćnim sokom ili jogurtom, smanjuju pojavu valunga u menopauzi.
Kako da konzumirate mljeveni lan?
Mljeveni lan je neutralnog, blago orašastog ukusa i može biti komponenta svih musli kombinacija. Može se dodavati u prelive, sosove i druga jela ili salate. Najpopularniji način konzumiranja je jedna kašika mljevenog lana razmućena u čaši jogurta.
Nutricionisti preporučuju da se jedna supena kašika mljevenog lana pomiješa sa jednom ispasiranom kuvanom jabukom i da se ova smjesa pojede na prazan stomak, radi regulacije stolice i čišćenja crijeva.
Napomena
U opisima proizvoda se trudimo da budemo što tačniji i precizniji. Ipak, ne možemo garantovati za apsolutnu tačnost svake informacije. Za probleme sa zdravljem obratite se svome ljekaru ili nutricionisti, piše Blic Žena.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu