Dok skeptici smatraju da zaposleni u sudovima tužilaštvima, pravobranilaštvu, kazneno-popravnim zavodima i sudskoj policiji traže hljeba preko pogače, drugi zdušno podržavaju njihovu borbu za radnička prava.
Ko su, u stvari, ljudi, koji su danas štrajkovali i zbog kojih su odlagana mnoga ročišta i drugi poslovi koji se obavljaju u institucijama iz sistema pravosuđa?
Danas su štrajkovali svi zaposleni u sistemu pravosuđa koji nisu nosioci pravosudnih funkcija, dakle nisu sudije ili javni tužioci.
Među njima su saradnici sa završenim fakultetima: komunikolozi i politikolozi koji rade kao portparoli, psiholozi angažovani na podršci žrtvama, pravnici koji pomažu sudijama i tužiocima, među kojima ima i onih sa položenim pravosudnim ispitom.
U pravosuđu rade i osobe sa završenom srednjom školom: sudski policajci, upisničari, zapisničari i činovnici angažovani na drugim neophodnim poslovima.
Naravno, tu su i pomoćni radnici.
Plate od 1.100 do 1.900 KM
Kako saznajemo, plate zaposlenih u pravosuđu koji nisu nosioci pravosudnih funkcija su od 1.800 do 1.900 KM, za one sa visokom školom, odnosno nešto više od 1.100 KM za saradnike sa srednjoškolskom diplomom.
Na prvi pogled bi se reklo da to i nije tako loše, ali problem je u tome što je u ove plate uračunato sve – od toplog obroka i regresa do naknade za uslove rada i za staž.
Kada se sve to raščlani, ispada da radnici sa završenom srednjom školom u pravosuđu rade za minimalac, kao da su nekvalifikovani radnici bez ikakvih vještina i radnog iskustva.
Kako to izgleda prikazali su sindikalci iz Okružnog suda u Banjaluci na plakatu.
Službenik ili službenica koja svakog prvog u mjesecu primi 1.171 KM, ima “golu platu” čak i manju od minimalca, koji u Srpskoj iznosi 700 KM.
Kad se od ukupne plate odbije 245 KM dodatka na složenost posla, koji se obračunava po stopi od 35 odsto, pa potom 188 KM nakande za topli obrok, te jedna dvanaestina regresa za godišnji odmor, što iznosi 58 KM, ispada da je “gola” plata ovog činovnika čak i manja od minimalca i iznosi samo 680 KM!
Sindikalci ističu da ovo nije nikakva “podmetačina”: i drugim radnicima koji rade za minimalac dodaci se “kaleme” na zagarantovanu platu od 700 KM.
Kivni na Vladu RS
Takođe ističu da i sudije i tužioci dobijaju regres i to odjednom cijeli iznos, a dobijaju i naknade za topli obrok iako su im plate neuporedivo veće od onih koje primaju drugi zaposleni u pravosuđu.
Uz sve ovo, sudijama i tužiocima se dodatak za minuli rad, ili narodski rečeno za staž, isplaćuje po stopi od 0,5 odsto za svaku godinu rada, dok drugi zaposleni dobijaju samo 0,3 odsto naknade po godini staža.
Sindikalci poručuju da zaposleni u pravosuđu poštuju nosioce pravosudnih funkcija i smatraju da su plate koje primaju sudije i tužioci “apsolutno opravdane” s obzirom na stručnu spremu i posao koji oni obavljaju. Ali, žale se na diskriminaciju u ostvarivanju radničkih prava.
– Sudije i tužioci su u svom radu upućeni na svoje saradnike, asistente i drugo osoblje, koje zaslužuje jednak tretman kod Vlade RS kad su u pitanju prava po osnovu rada – poručila je danas Danijela Božić, predsjednica Sindikalne organizacije u Okružnom tužilaštvu u Banjaluci.
Zaposleni u pravosuđu su posebno kivni na Vladu RS, koja nije ispoštovala sporazum kojim se obavezala da budžetskim korisnicima, pa i zaposlenima u pravosuđu, u drugoj polovini ove godine poveća plate.
Iz Vlade se pravdaju da u budžetu nema novaca za to, a sudski činovnici se pitaju kako nema novaca kad su u svim budžetima prihodi enormno povećani.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu