Društvo

Rajčević: Puno zaostajemo kada je u pitanju EKONOMIJA ZASNOVANA NA ZNANJU

Republika Srpska dosta zaostaje za razvijenim zemljama, pa i za regionom kada je u pitanju ekonomija zasnovana na znanju, ali naše je opredjeljenje da idemo ka toj vrsti ekonomije budućnosti, ističe za Srpskainfo Srđan Rajčević, ministar za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo RS.

Rajčević: Puno zaostajemo kada je u pitanju EKONOMIJA ZASNOVANA NA ZNANJU
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Po njegovim riječima, koliko smo u ovom pogledu u zaostatku u odnosu na razvijene zemlje odlično ilustruje nedavni izvještaj Svjetske banke o stanju u oblasti inovacija i preduzetništva u BiH.

Sama činjenica da smo u 2018. imali samo četiri registrovana patenta, a tu govorimo o pravima intelektualne svojine, govori o tome u kakvom stanju su inovacije kod nas. Ne znam da li je tu u pitanju nedostatak inovacija koje bi se štitile patentima ili nepoznavanje sistema zaštite intelektualne svojine, što isto tako može biti slučaj, ali to su pokazatelji koji su porazni, čak i u odnosu na zemlje u regionu – smatra Rajčević.

Srpska bi, dodaje, mogla da se ugleda na Srbiju, koja je u posljednjih pet-šest godina doživjela veliki zamah u smislu izgradnje ekonomije zasnovane na znanju i inovacijama.

– Ako pogledate Srbiju, ona se potpuno orjentisala u tom pravcu. Zato sada imate Srbiju kao jednu regionalnu silu u domenu primjene informaciono-komunikacionih tehnologija i izgradnje tih privrednih kapaciteta. Svi pokazatelji su na njihovoj strani, što je možda i za nas srećna okolnost, jer imamo zaista dobre odnose na Vladom Srbije i pokušavamo da te neke prakse i aktivnosti koje su oni već prošli preslikamo ovdje, a ako ne možemo da preslikamo, onda bar da prilagodimo na RS – kaže Rajčević.

Pročitajte još

Ministar ističe i da se u pravcu ekonomije zasnovane na znanju moramo kretati, ako mislimo da danas egzistiramo kao društvo. Reakcije na takve planove ministarstva su, dodaje, dosta pozitivne, ali čini mu se i da postoji određena doza otpora “tamo gdje ga ne bi trebalo biti”.

– Bojim se da u akademskoj zajednici postoji jedan zastarjeli način razmišljanja. Možda fakulteti iz oblasti tehničkih i prirodnih nauka više podržavaju ovo što planiramo da uradimo u sektoru visokog obrazovanja, ali ima dosta otpora u nekim drugim dijelovima akademske zajednice. Bez obzira na to, odlučni smo da idemo u tom pravcu, jer više nemamo ni izbora. Tu moramo biti potpuno otvoreni i jasni, nemamo više izbora, moramo krenuti u korjenite reforme, što podrazumijeva i reforme u sektoru visokog obrazovanja, podsticaj naučno-istraživačkoj zajednici, spajanje te zajednice i privrede, te animiranje privrede da se više usmjeri ka onome o čemu govorimo. Tu se mora aktivno raditi, a mi kao ministarstvo smo neki predvodnici te nove strategije – objašnjava Rajčević.

Kako ističe, u političkom vrhu RS i kod donosioca odluka postoji konsenzus i podrška za takve planove, ali potreban je i širok društveni konsenzus, te da se to sve pretoči u praksu.

– Vjerujem da će to biti bolan proces za neke, ali bez obzira na to, ne možemo zbog toga da žrtvujemo planove i strategiju – zaključuje on.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu