Banjaluka

REBALANS NA DNEVNOM REDU Odbornici u klupama poslije mjesec i po dana

Skupština grada Banjaluka trebala bi početkom naredne sedmice održati vanrednu sjednicu, drugu za posljednjih mjesec dana.

REBALANS NA DNEVNOM REDU Odbornici u klupama poslije mjesec i po dana
FOTO: ALEKSANDAR ČAVIĆ/GRAD BANJALUKA

Za danas je zakazan Kolegijum Skupštine grada Banjaluka na kojem bi trebalo da bude utvrđen dnevni red i termin održavanja pete vanredne sjednice. Predsjednik Skupštine Zoran Talić rekao je da će se na Kolegijumu utvrditi tačke dnevnog reda, među kojima je sigurno najbitnija Prijedlog nacrta rebalansa budžeta grada Banjaluke.

Na sjednici Kolegijuma odredićemo tačan datum održavanja vanredne sjednice Skupštine grada, a koja će se najvjerovatnije održati početkom iduće sedmice. Tražili smo i dobili odobrenje za održavanje vanredne sjednice od Republičkog štaba za vanredne situacije. Sigurno je da će se na dnevnom redu naći tačka o nacrtu rebalansa budžeta grada, koji je pripremljen i projektovan od nadležnog odjeljenja – rekao je Talić.

Na vanrednoj sjednici, najavljuje, razmatraće se i druge tačke dnevnog reda, koje će imati cilj ublažavanja negativnih ekonomskih posljedica izazvane epidemijom korona virusa.

Foto: Goran Šurlan/RAS Srbija
Foto: Goran Šurlan/RAS Srbija

Banjalučki odbornici posljednji put su se sastali 10. aprila, u Banskom dvoru, uz mjere zaštite i distance. Na ovoj vanrednoj sednici usvojen je set pomoći domaćoj privredi kako bi se ublažile posljedice krize izazvane pandemijom.

Predsjednik Kluba odbornika SNSD Stanislav Palija kaže da i u trenutnoj situaciji treba razmatrati tačke koje su od najvećeg pririteta za rad Gradske uprave, dok izvještaji gradskih ustanova i regulacioni planovi mogu sačekati normalizaciju uslova.

Što se tiče posljedica pandemije po ekonomiju, vjeruje da ćemo dijeliti sudbinu svijeta i zabilježiti velike minuse, kako u javnim finansijama tako i u svim ostalim budžetima. Napominje da je Skupština Grada brzo reagovala kada je na prošloj vanrednoj sjednici usvojila čitav set ekonomskih mjera za smanjivanje posljedica.

Pročitajte još

– Pored toga, svi planirani kapitalni projekti na izgradnji vodovoda, mostova, saobraćajnica, vrtića i svega ostalog teku planiranom dinamikom i na tome čestitam gradonačelniku i cijeloj Gradskoj upravi. Takođe smatram da ćemo tek za nekoliko mjeseci moći sagledati kolike su stvarne direktne i indirektne štete po ekonomiju i mislim da će predstojati lavovska borba za obnovu privrednih aktivnosti koje su pretrpele najviše štete, kao i za očuvanje radnih mjesta. Preko je potrebno da pokažemo solidarnost u toj borbi, jer će od toga zavisiti brzina oporavka – ističe Palija.

Naglašava da je apsolutni prioritet od pojave prvog slučaja Covid-19 u Banjaluci bio očuvanje zdravlja i života ljudi, a nakon toga i ekonomske mjere, te da je Gradski štab svim mjerama reagovao pravoremeno.

Podsjetimo da na aprilskoj vanrednoj sednici Skupštine nije bila dozvoljena diskusija, zbog čega su iz opozicije tada odlučili da ne prisustvuju. Odbornik Saša Lazić iz pokreta “Banjaluka zove” kaže da će njihov dolazak i ovaj put zavisiti od toga da li će im biti dozvoljeno pravo govora. Naglašava da se na sjednici svakako mora raspravljati o mjerama oporavka građana i ublažavanja posljedica zabrane i nemogućnosti rada i prihodovanja.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

– Ljudi su ovim strašno unazađeni, pitanje je kako će se uopšte uspjeti izvući. Još jednom se pokazalo koliko smo trulo društvo. U suštini, ova vlast, kako republička, tako i lokalna, ne može pomoći građanima. Sve je pokradeno, mogu oni sazivati šta hoće, kad nemaju s čim pred narod! Građani su razočarani i nezadovoljni najavljenim i (ne)preduzetim mjerama, kako od Vlade, tako i od Grada. Takođe, u ovom momentu se moraju znati prioriteti, a to su svi ugroženi građani, ali o njima se, kao i inače, slabo vodi računa – tvrdi Lazić naglašavajući da se u okviru budžeta hitno moraju obustaviti projekti koji u ovom trenutku nisu od vitalnog značaja, “iako je to prilika da pred izbore prekopavaju i kite grad”.

Budžet grada za ovu godinu iznosi 150,7 miliona maraka. Tokom pandemije i u Banjaluci je zabilježen pad javnih prihoda. Za prva četiri mjeseca ostvareno je blizu 80 odsto finansijskog budžetskog plana, što je manje za oko devet miliona KM.

Obavezne mjere zaštite

Iz Ministarstva uprave i lokalne samouprave saopšteno je da je Grad Banjaluka dužan poštovati i preduzimati sve mjere zaštite, radi zaštite javnog zdravlja i smanjenja mogućnosti prenošenja virusa sa čovjeka na čovjeka.

– Obavezna je primjena svih zdravstvenih mjera u pogledu dezinfekcije prostora u kojem će se održati sjednica Skupštine, obavezno korištenje zaštitne maske i rukavica, fizičkog razmaka prisutnih odbornika i lica koja učestvuju u radu sjednice Skupštine i sprečavanje većeg i dužeg socijalnog kontakta – precizirali su iz ministarstva.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu