Magazin

SAČUVAJTE MENTALNE FUNKCIJE 5 životnih navika koje smanjuju rizik od demencije

Demencija predstavlja progresivno i nepovratno propadanje intelektualnih sposobnosti odnosno viših mentalnih funkcija u koje spadaju inteligencija, pamćenje, govor, učenje, imaginacija, mišljenje, a uzroci su organske prirode.

Par pleše
FOTO: FREEPIK

Određenim životnim navikama može se smanjiti rizik od ove bolesti, pa i te kako treba voditi računa da stvari koje ćemo nabrojati postanu dio vaše svakodnevne rutine.

– Istraživanja sugerišu da tri aspekta plesa mogu da smanje rizik od blagog kognitivnog oštećenja, koje može da dovede do demencije – rekao je dr Piter Lovati koji je psiholog i autor knjige “The Dance Cure”.

Kao što je poznato, fizička aktivnost je važna za zdravlje, fizičko i mentalno, a ples može da parira raznim drugim fizičkim aktivnostima.

Pročitajte još

Istraživanja pokazuju da kvalitetan san takođe može da pomogne u prevenciji demencije sa kojom se bori slavni Brus Vilis, jer je spavanje ključno za zdravu funkciju mozga.

Sve je veći broj istraživanja koja ukazuju da nečisti vazduh može da poveća rizik od pojave demencije. Zato je važno da često boravite na svježom vazduhu i da se što manje izlažete zadimljenim prostorima.

Izlazak iz kuće je jedna od najlakših stvari koje možete da uradite kako biste svoj mozak očuvali zdravijim. Važne su i mikro-šetnje. Na primer, sljedeći put kada ustanete da skuvate čaj, malo produžite tu “putanju” ili odite do bašte dok se napitak priprema, ili pak ostavite telefon na drugoj strani kuće da biste mogli da obavite još jednu mikro – šetnju, piše britanski San.

Prema Kraljevskom nacionalnom institutu za gluve osobe (RNIDP), osobe koje izgube sluh u srednjim godinama mogu da budu izložene pet puta većem riziku od pojave demencije. Upravo zato treba da kontrolišete svoj sluh i da se čuvate od prevelike buke. Uši možete da štitite i čepićima, kada je to potrebno, piše ŽenaBlic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu