Stoltenberg je izjavu dao na zajedničkoj konferenciji za medije u Ankari sa turskim ministrom spoljnih poslova Mevlutom Čavušogluom.
Finska i Švedska zajedno su podnijele zahtjeve za članstvo u NATO-u u februaru prošle godine i njihove prijave su ratifikovale sve članice Alijanse sem Mađarske i Turske.
Turska je saopštila da Švedska štiti članove Radničke partije Kurdistana (PKK) organizacije koja se nalazi na crnoj listi Ankare, EU i SAD.
Ankara je prošlog mjeseca suspendovala razgovore sa Švedskom i Finskom o njihovim zahtjevima nakon protesta tokom kojih je lider danske političke partije krajnje desnice Rasmus Paludan zapalio kopiju Kurana ispred Ambasade Turske u Stokholmu.
Stoltenberg je protest tokom kojeg je spaljen Kuran nazvao “sramnim činom” i naglasio je da je švedska administracija iznijela snažan stav protiv tih demonstracija što je za svaku pohvalu.
– Za mene to pokazuje da Švedska i Finska shvataju i sprovode politike čime se priznaju zabrinutosti koje je Ankara iznijela i iz tog razloga smatram da je vrijeme za ratifikaciju – naglasio je Stoltenberg.
Čavušoglu je ponovio stav Turske da bi trebalo odvojeno vršiti procjenu zahtjeva Finske i Švedske za članstvo u NATO-u.
On je priznao da je Švedska promjenila zakon o borbi protiv terorizma u skladu sa zahtjevima Turske, ali je napomenuo da se izmjene moraju u potpunosti sprovesti.
Stoltenberg će se kasnije tokom dana sresti sa turskim predsjednikom Redžepom Tajipom Erdoganom u Ankari nakon čega će posjetiti južni dio Turske koji je pogođen nedavnim zemljotresom.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu