Zabava

Savjeti zlata vrijedni: Četiri trika da pileće bijelo meso bude što sočnije

Bijelo meso često, pogotovo ako je grilovano, zna biti suho.

Savjeti zlata vrijedni: Četiri trika da pileće bijelo meso bude što sočnije
FOTO: VESNA LALIĆ/RAS SRBIJA

Ako izbjegavate grilovanu piletinu, a posebno bijelo meso jer ono često bude suho, postoji nekoliko trikova da se to ne dogodi.

Birajte komade s kožom i kostima

Kada birate koji ćete komad mesa uzeti, izaberite cijela pileća prsa, koja još uvijek imaju kožu te su na kostima. Naime, kožica nakon pečenja, ne samo da će biti slasna i hrskava nego štiti bijelo meso od isušivanja, posebno na roštilju. Kost, takođe, djeluje kao izolacija i štiti meso od direktnog plamena na roštilju te je temperatura ravnomjerno raspoređena.

Pazite na temperaturu

Bitno je kolika je temperatura mesa, idealno je da se kreće oko 165 stepeni. Treba zapamtiti da se kuhanje nastavlja i nakon što meso maknete s roštilja pa bi bilo idealno da ga maknete kada temperatura bude oko 160 stepeni, a to možete provjetiti kuharskih termometrom. Nakon nekoliko minuta ponovo izmjerite i temperatura bi trebala biti na idealnih 165 stepeni. Tako ćete spriječiti presušivanje.

Ostavite da odstoji

Ovaj korak nikako nemojte preskočiti. Naime, kada piletinu režete odmah čim je maknete s vatre svi sokovi iscure van i dobićete suhi komad mesa. Zato meso treba ostaviti da odstoji desetak minuta kako bi sokovi ostali, a meso i dalje bilo sočno.

Umaci su uvijek dobro rješenje

Ako sve drugo propadne uvijek možete napraviti umak za piletinu i tako prikriti da ste je malo presušili, piše Bon Appetit.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu