Svijet

STRAHUJE SE DA ĆE PONOVITI OBAMINE GRŠKE Bajden obećao da će OKONČATI "VJEČITE RATOVE", ali su mnogi skeptični

Izabrani američki predsjednik Džo Bajden obećao je da će “okončati vječite ratove” u svijetu, ali aktivisti za ljudska prava izražavaju zabrinutost zbog toga što nije precizirao kako to namjerava da izvede i ne izjašnjava se o temama kao što su vazdušni udari i napadi dronovima.

STRAHUJE SE DA ĆE PONOVITI OBAMINE GRŠKE Bajden obećao da će OKONČATI "VJEČITE RATOVE", ali su mnogi skeptični
FOTO: VOA NEWS/YOUTUBE

Dafne Eviajtar, direktor za bezbjednost ljudskih prava organizacije „Amnesti internešnel“, izjavila je za “Biznis insajder” da se uglavnom pominje povlačenje američkih trupa iz Avganistana, Somalije itd, ali da samo povlačenje ne znači kraj ratova, niti umješanosti u njih, “ukoliko Sjedinjene Države nastave s vazdušnim napadima, bilo dronovima, bilo avionima sa pilotima”.

– Iz Bajdenovih izjava nije jasno da li nova administracija namjerava da prekine ili smanji broj vazdušnih udara, niti da li će uložiti veći napor da zaštiti civile od ubijanja i ranjavanja, ako oni budu nastavljeni – istakla je ona.

Leta Tajler, pomoćni direktor organizacije „Hjuman rajts voč“, upozorila je da izabrani predsjednik mora da “shvati da su neobjavljeni ratovi i dalje ratovi ako neprijateljstva dostignu određeni intenzitet i trajanje.

– Ako SAD napadnu osumnjičenog za terorizam izvan zone oružanog sukoba, važe još stroža pravila za smrtonosne napade: osoba na meti mora da predstavlja neposrednu opasnost po život i uslov je da ne može da se zaustavi manje ekstremnim sredstvima kao što je hapšenje – kaže Tajler, koja je stručnjak za pitanja terorizma i kontraterorizma.

Bajden je za direktorku CIA izabrao Avril Hejns, koja je odigrala ključnu ulogu u definisanju pravnog okvira za korišćenje dronova i napada dronovima u vrijeme administracije Baraka Obame. Progresivne organizacije već su izrazile zabrinutost da će se Bajdenova administracija samo nadovezati na Obaminu spoljnu politiku.

Bajdenov plan ekonomske obnove nazvan je „Obnovi i poboljšaj“, a Tajler ističe da bi ista strategija trebalo da se primeni i na „američku borbu protiv terorizma“, umjesto da se samo kopira Obamin program primjene dronova, koji je imao za posljedicu ubijanje hiljade ljudi uz „veliku netransparentnost“. U tom pogledu plan „Obnovi i poboljšaj“ podrazumijevao bi posvećenost osnovnim principima kao što je pretpostavka nevinosti (dok se ne dokaže suprotno), te pravo žrtava da se poprave za sve ljude, uključujući i osumnjičene za terorizam i članove njihovih porodica, dodaje Tajler.

“Životi su u pitanju”

Globalni „rat protiv terorizma“ traje već skoro 20 godina i prouzrokovao je raseljavanje skoro 37 miliona ljudi, ubijanje više od 800.000, a američku vladu je koštao više od 6,4 biliona dolara, pokazuje izvještaj Univerziteta “Braun” pod nazivom „Troškovi rata“. Bajden je, kao senator, glasao za rat protiv Avganistana, Iraka i drugih država širom sveta.

Uprkos prigovorima i strepnjama pojedinih članova Kongresa, uključujući republikance, Donald Tramp je naglo odlučio da povuče veliki broj vojnika iz Avganistana i Iraka prije nego što napustili Bijelu kuću, a malo je vjerovatno da će novoizabrani predsjednik značajnije promijeniti njegov plan, smatra “Biznis insajder”.

Na Bajdenovom sajtu za kampanju najavljeno je da će staviti tačku na „vječite ratove u Avganistanu i na Bliskom istoku“ i „prekinuti podršku ratu u Jemenu pod saudijskim rukovodstvom“. Dio programa je i „usko fokusiranje misije na Al Kaidu i Islamsku državu“. U septembru, Bajden je za „Stars and Stripes“ objasnio da namerava da ostavi mali „vojni otisak“ na Bliskom istoku s fokusom na specijalnim operacijama u saradnji sa saveznicima u borbi protiv Islamske države i drugih terorističkih grupa. Međutim, na sajtu se ne spominju dronovi, koji su odigrali glavnu ulogu u borbi protiv terorizma američke vlade kada je Bajden bio potpredsjednik.

Ukoliko Bajdenovo ćutanje po tom pitanju „znači da će se o tome konsultovati sa svim stranama, uključujući i aktiviste za ljudska prava i organizacije žrtava prije nego što definiše i najavi politiku, onda je to dobar znak, kaže Tajler.

– Ali, ne smije dugo da čeka, životi su u pitanju.

Spriječiti CIA da napada dronovima

Obamina administracija koristila je dronove u svrhu nadzora i ciljanih ubistava, smatrajući da je to način da se napadnu osumnjičeni za terorizam, bez izlaganja američkih vojnika opasnosti. Međutim, Obamin rat dronovima prouzrokovao je brojne civilne žrtve i nametnuo pravna i moralna pitanja.

Za vrijeme dva Obamina mandata, izvedena su 563 napada, uglavnom dronovima, u Pakistanu, Somaliji i Jemenu, u kojima je ubijeno između 384 i 807 civila, izvjestila je Kancelarija za istraživačko novinarstvo.

Avril Hejns

Godine 2013. Obama je ograničio ovlašćenja CIA za izvođenje napada dronovima i prenio ovlašćenja za operacije Pentagonu kako bi povećao transparentnost i odgovornost. Tramp je, međutim, ponovo vratio odgovarajuća ovlašćenja CIA.

– Jedan od prvih Bajdenovih koraka trebalo bi da ukine ovlašćenja CIA za izvođenje napada dronovima i druga ciljana ubistva. Za razliku od američkih oružanih snaga, CIA po pravilu ne daje informacije o ulozi u smrtonosnim napadima, uključujući i vrstu istrage koju sprovodi kada ubije pogrešne ljude – ističe Tajler, prenosi Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu