Društvo

Stručnjaci saglasni u jednom: Ovo je ozbiljan zaokret u društvu, u škole treba uvesti novi predmet

Višestruko ubistvo u Beogradu, nameće ozbiljan zaokret u društvu, saglasni su stručnjaci.

Paljenje svijeća Cvetnom trgu za poginule u pucnjavi
FOTO: JOVANA RADOVANOVIĆ / RINGIER

Tradicionalno društvo nestaje pred naletom novotarija koje i na prostoru Balkana uzimaju danak, nažalost i među djecom i mladima.  Vršnjačko nasilje, zapostavljanje djece, nebriga porodice i zajednice, samo su neki od povoda koju su uključili alarm da više nema čekanja.

Država, porodica, škola, moraju pronaći način kako da djecu vrate na pravi put.

U Srednjim školama u Doboju, nastavu su počeli minutom ćutanja. Tuga, strah i neizvjesnost zbog nevino nastradalih u tragediji koja je odnijela devet života, od kojih osam dječijih.

Prosvjetni radnici su  saglasni, ovo je veliki šok, posebno za djecu. Savjetuju što više s djecom otvoreno razgovarati.

– To je jedan veliki šok i trebaće sigurno vremena pa i nama odraslima koji se bavimo vaspitanjem i obrazovanjem, a kamoli maloljetnicima ali i treba puno životnog iskustva da se razumiju ove situacije – navela je Miroslava Јerinić Đukić pedagog-psiholog Ugostiteljske i trgovačke škole Doboj.

Da ne bi bilo kasno, porodica mora ponovo postati institucija koja podiže djecu – poručuju građani.

 Tradicionalno društvo je nespremno, zbog rata, migracija, ekonomke neizvjesnosti, pokleklo pred izazovima koje sa sobom donose savremene tehnologije i nametnute nove životne norme ponašanja, smatraju stručnjaci. Pod hitno treba učvrtsiti društveni korpus koji može zaštiti djecu i mlade, a s njima i društvo.

Pročitajte još

– Zato mi moramo graditi sistem, prethodni je srušen uništen zato moramo se vratiti sistemu koji mora biti planski zaštićen a ne da reagujemo od slučaja do slučaja – istakao je Pejo Đurašinović profesor Filozofskog fakuluteta Banjaluka.

– Mi moramo uslovno rečeno prepoznavati počionioce ovakvih ili sličnih zločina i buduće nasilnike ili treba vidjeti šta se dešava u porodici – dodao je Predrag Damjanović, direktor Republičkog pedagoškog zavoda.

Stručnjaci iz oblasti bezbjednosnih nauka, ističu da će se o beogradskom slučaju saznati sve tek nakon temeljne istrage. Motivi ubica su različiti, pokazuju svjetska istraživanja. U posljednjih pedeset godina bilo je 2.000 napada sa ubistvima. Uglavnom, više u javnim nego u privatnim školama.

– Profil napadača je da je uglavnom bio nekad žrtva vršnjačkog nasilja znači ne samo fizičkog to može biti nasilje koje je nastalo i zbog izoalcije sve su to učenici ili bivši učenici – istakao je Velibor Lalić, profesor Fakulteta bezbjedsnosnih nauka Banjaluka.

Bezbjednosni stručnjaci, apeluju još jednom da se razmisli o uvođenju novog predmeta u školama – bezbjednosna kultura. Bio bi to ozbiljan uvod u prevenciju i za djecu i za roditelje, piše RTRS.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu