Banjaluka

Svijest Banjalučana se sporo mijenja: I pored 500 KM kazne parkiraju na mjesta za osobe sa invaliditetom

Prije mjesec dana donesena je nova odluka o kažnjavanju osoba koje parkiraju na mjestima gdje se nalaze obilježja osoba sa invaliditetom. Kazne su skočile na 500 KM, a promjena je da Komunalna policija od sada može kažnjavati unutar tržnih centara, uz njihovu saglasnost. 

Parking osobe sa invaliditetom
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Ipak, ova odluka, bar za sada, nije mnogo promijenila svijest Banjalučana da ne parkiraju na mjestima predviđena za osobe sa invaliditetom. Uvjerili smo se da su na tim mjestima, ispred jednog poznatog banjalučkog tržnog centra, parkirana dva automobila koja nemaju naljepnicu da su osobe sa invaliditetom.

Biljana Nedić iz Banjaluke je osoba sa invaliditetom. Dosadilo joj je, kaže da glumi policajca i opominje ljude zašto su se parkirali na označeno mjesto. 

– Nije moj posao ni moja odgovornost i veoma se neprijatno osjećam zbog toga. Ali, ovih dana posebno, nemam drugog izbora. Kiše su danima i kada uspijem naći neko mjesto na kraju parkinga (moj auto mora biti posljednji u redu kako me neko ne bi zagradio jer mi treba prostora za moja kolica) onda pokisnem, što nije tako strašno za mene već za moje pomagalo, kolica se sporo suše, ja moram da sjedim na njima jer je to moj jedini način kretanja. Kada i opomenem ljude, ako se uopšte sretnemo, oni kažu uglavnom: Nećemo više, ovo mi je prvi put da stanem tu, neki odmahnu glavom i odu – ističe Nedićeva.

Ona kaže da samo retki upute izvinjenje, a gotovo niko se ne preparkira. Javni parkinzi su, smatra ona, u dosta dobroj situaciji za osobe sa invaliditetom, ali su tržni centri i dalje veliki problem. 

Pročitajte još

– Prije dva dana, na gornjoj etaži u Merkatoru nije bilo niti jednog slobodnog mjesta, a samo jedno auto je imalo oznaku. Ovim putem se njima kao i TC Tropik zahvaljujem na saglasnosti koju su (po meni poznatim informacijama) dali komunalnoj policiji kao dozvolu za kažnjavanje. Ostali se nadam se će slijediti ovaj primjer, posebno TC Delta, Bingo i ostali. Takođe, apelujem na komunalnu policiju da izađe na teren kad već ima odrešene ruke za to. Hvala vama, medijska podrška je od velike važnosti, kako da informiše ljude tako i da isprati ovu priču do njenog konačnog cilja. Nadam se da će i ostali slijediti vaš primjer. Žao mi je što se kultura mora kupovati, ako se uopšte ove sankcije mogu okarakterisati tako – rekla je Nedićeva.

Iz UDAS RS su sličnog mišljenja kao i Biljana. Kažu da nisu primijetili značajne promjene na bolje kada je u pitanju poštovanje parking prostora za osobe sa invaliditetom ispred tržnih centara. 

– I dalje je situacija veoma loša. Ako su samo dva tržna centra dala saglasnost, po vašim navodima,  to je porazno, jer bi tu saglasnost trebali svi marketi, tržni centri, da omoguće i da na taj način ispoštuju pravo osoba sa invaliditetom na parking mjesto koje je za njih i označeno. Mi ne planiramo da šaljemo inicijative tržnim centrima, jer smo do sada radili veliki broj kampanja sa njima, znaju svi da je ovo problem, ukazivali smo i pojašnjavali zašto je važno da parking mjesta koja su označena za vozila za osobe sa invaliditetom trebaju da budu poštovana, da je vozilo osobi sa invaliditetom, njegovo ortopedsko pomagalo, ali rezultati su nažalost izostali – istakli su oni. 

Načelnik Komunalne policije Siniša Štrbac istakao je za Srpskainfo da su oni kao Odjeljenje prije mjesec dana poslali dopise svim tržnim centrima na teritoriji Banjaluke koji imaju parkinge za osobe sa invaliditetom da im se da saglasnost da reaguju.

– Mi smo dobili samo do sada dvije saglasnosti. U pitanju je Tropik kao i Merkator. Od ostalih za sada nismo dobili nikakve odgovore. Ni pismene ni usmene. Ponovo ćemo uputiti prema istima dopis gdje ću tražiti da li žele ili ne žele dati saglasnost. Na parkiralištima koja su nam dala saglasnost smo počeli već kažnjavati. Koliki je to broj, trenutno nemam te podatke – rekao je Štrbac. 

Iako Štrbac spominje samo dva tržna centra da su dali saglasnost, iz TC Delta su takođe rekli da su oni dali saglasnost Komunalnoj policiji da može kažnjavati osobe koje se parkiraju na mjesta predviđena za osobe sa invaliditetom, dok smo iz Tržnog centra Fortuna koji je u vlasništvu Leburić komerca dobili odgovor da oni neće dati saglasnost jer se ne slažu sa navedenom odlukom. 

Na pitanje zašto se ne slažu sa navedenom odlukom, nismo dobili odgovor do objave ovog teksta. 

Poslali smo upite i svim banjalučkim tržnim centrima, ali takođe nismo dobili odgovore.

Veće kazne ili promjena svijesti

Iz UDAS RS vjeruju i iskreno se nadaju da će se postići poštovanje parking mjesta za vozila kojima upravljaju lica sa invaliditetom ispred svih tržnih centara u Banjaluci. – Na nama samima, na svakom savjesnom građaninu jeste da shvate potrebe osoba sa invaliditetom, te da osobama sa invaliditetom vozilo predstavlja njihovo ortopedsko pomagalo i da je važno da se poštuje parking mjesto namjenjeno za vozila kojima upravlljaju osobe sa invaliditetom i koji imaju adekvatan, zakonski propisani znak pristupačenosti – istakli su oni. Siniša Štrbac je mišljenja da je ovo nova odluka i da toliko Banjalučana i nije upoznata sa njom. – Uvedena je tek prije nekih mjesec dana i mislim da Banjalučani i nisu upoznati da je sada kazna 500 KM jer se iznenade kada dođemo u tržne centre i počnemo da kažnjavamo – istakao je Štrbac.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu