
Mnogi ovo rade nesvjesno: Zašto vozači stišavaju radio dok parkiraju
Gotovo svaki vozač bar jednom je instinktivno stišao muziku dok se parkirao na tijesnom mjestu, prolazio kroz nepreglednu ulicu ili pokušavao da pronađe pravi izlaz.

Gotovo svaki vozač bar jednom je instinktivno stišao muziku dok se parkirao na tijesnom mjestu, prolazio kroz nepreglednu ulicu ili pokušavao da pronađe pravi izlaz.

Naći slobodno parking mjesto u centru Banjaluke prava je vještina, pogotovo u kišne dane. Čak i kad je vrijeme vedro i sunčno, zbog viška automobila i manjka parkinga nesavjesni vozači ostalvjaju automobile čak i - nasred trotoara.

Crna limuzina, parkirana takoreći na vratima apoteke, automobil je ministra saobraćaja i veza Republike Srpske Zorana Stevanovića.

Građani bez parkinga, kazne im stižu redovno. I dok kruže u potrazi za slobodnim mjestom mjestom parkingom, plaćaju prekršaje za nešto što često i nije njihova krivica.

U Zadru tokom zime sat parkiranja u prvoj zoni košta 0,80 evra, odnosno oko 1,56 KM, u Banjaluci vozači izdvajaju 2 KM i to po istoj cijeni tokom cijele godine. Parkiranje u ova dva grada funkcioniše po različitim principima. Razlog je jednostavan i objekatvan.

Oni koji su vozila ostavljali u "Merkatoru", u banjalučkom naselju Borik to će i ubuduće moći, ali će morati da plate. Više nema besplatnog ostavljanja automobila.

Način na koji ulazite u parking mjesto može otkriti da li razmišljate dugoročno, kako podnosite stres i koliko ste skloni uspjehu.

Advokat Dario Sandić podnio je prijavu Agenciji za zaštitu ličnih podataka protiv Grada Banjaluka, Odjeljenja komunalne policije, gradonačelnika i načelnika Odjeljenja komunalne policije.

Banjaluka, izgleda, može bez mnogo toga. Ali neće odustati od toga da od ljudi naplaćuje parking. On je u najvećem gradu Srpske besplatan ne zato što je Grad odlučio da građanima olakša život, već zato što više nema zakonskog osnova da im zavlači ruku u džep.

Da li ste ikada primijetili da automatski smanjujete zvuk muzike u kolima dok parkirate? Ako jeste, niste jedini.

Od 1. januara u Banjaluci ne treba da plaćate parking. Ali, građane i posjetioce na terenu dočekuje zbunjujuća slika.

Parkiranje automobila deluje jednostavno, ali mali detalji mogu napraviti veliku razliku za bezbjednost. Jedno od pitanja koje mnogi vozači postavljaju jeste - da li nakon gašenja motora ostaviti auto u "leru" ili ubaciti u prvu? Naizgled sitnica, ali može spriječiti neželjene situacije.

Gugl Maps je bez velike najave dobio novu funkciju koja će mnogim vozačima bukvalno spasiti živce u svakodnevnim situacijama.

Treba li plaćati parking u Banjaluci, pitanje je koje muči mnoge koji su očekivali da će biti formirano javno preduzeće koje bi bilo zaduženo za naplatu. Donesen je novi pravilnik na osnovu kojeg se od 1. septembra naplaćuje parking, ali niko nije podnio apelaciju Ustavnom sudu za ocjenu ustavnosti.

Nove cijene u nekim parking zonama u centru Banjaluke, ali i njihova reorganizacija, stupili su na snagu, a s njima i novo poglavlje u svakodnevnoj borbi građana da nađu mjesto gdje mogu ostaviti svoj automobil.

Od danas više parking prostora u centru grada prelaze u nove parking zone, pa će se na nekim od njih parkiranje naplaćivati više, dok će na drugim cijena ostati ista.

Novo preduzeće, koje bi bilo zaduženo za naplatu parkinga u Banjaluci nije formirano. A od danas je naplaćivanje počelo.

Vozači se godinama spore oko pitanja: treba li prilikom parkiranja povući ručnu kočnicu ili je dovoljno ubaciti ručicu mjenjača u "brzinu".

Parking mjesta u grčkim ljetovalištima iz godine u godinu postaju sve veći problem. Ipak, dok većina vozača muku muči da pronađe prostor za propisno parkiranje, uvijek se nađe neko ko odluči da pravila parkiranja za njega jednostavno ne važe.

"I ovo treba umeti", glasi komentar ispod video snimka starijeg gospodina iz Srbije, koji je svojim kreativnim vozačkim sposobnostima i parkiranjem, nasmijao korisnike društvenih mreža.