Magazin

Topla ili vruća voda za RUČNO PRANJE SUĐA: Hamletovsko pitanje za domaćice na koje misle da znaju odgovor

Kada je riječ o ručnom pranju suđa, ustaljeno mišljenje kaže da "što je voda toplija, to bolje". Pa kako bi se drugačije uklonile bakterije, zar ne? Pa... čini se da - ne!

posuđe
FOTO: KRUNA VD/YOUTUBE/SCREENSHOT

Daun Hil, inženjerka hemije i stručnjak za bezbjednost hrane u Luisvilu (Kentaki), koja je postavila rekord u ručnom pranju suđa i temperaturi vode, rekla je za Southern Living da vruća voda, dovoljno sigurna za dodir, ipak neće biti dovoljno vruća da bi uticala na mikrobe i bakterije na prljavom posuđu.

– Ako se posuđe ručno pere, temperature o kojima govorimo za razumnu upotrebu bez povreda nisu dovoljno visoke da bismo se mogli pouzdati u ubijanje mikroba. Ako osoba pere suđe ručno, zbog vlastite bezbjednosti, ne bismo joj preporučili da pušta vodu koliko god je vruća iz očiglednih razloga. Ne želimo da se ljudi opeku – rekla je ona.

Pročitajte još

Umjesto vruće vode, savjetuje ručno pranje suđa toplom vodom. I ona može pomoći u otapanju masnoće i osušenih ostataka hrane pa ćete morati uložiti manje truda u ribanje i potrošiti manje deterdženta. Takođe ističe kako je sušenje suđa zapravo puno važnije od temperature vode. Zašto? Bakterije se razvijaju u vlazi, piše Jutarnji.

– Posuđe treba temeljno osušiti čistom krpom, jer ako voda ostane na suđu može doći do razvoja bakterija – objasnila je ona.

Za potpunu dezinfekciju predlaže, međutim, mašinu za pranje suđa.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu