Zbog toga se često vode diskusije da li je poželjno vježbati ukoliko ste zaista umorni.
Doktorka Filis Zi s Medicinskog fakulteta u Čikagu tvrdi da je to dvosmjeran odnos. Prema njenim istraživanjima postoje jasni podaci koji pokazuju da redovno vježbanje poboljšava kvalitet sna.
Dubok san je faza iscjeljenja u kojoj se vaše tijelo popravlja i obnavlja. Takođe se naziva sporovalno spavanje, a može se postići samo ako je kvaliteta vašeg sna dobra s malo ili nimalo noćnih prekida.
– Istraživanje takođe pokazuje da ako bolje spavate, vjerovatno je da ćete moći vježbati i da će vaš nivo fizičke aktivnosti biti viši. Zato bih rekla da čak i ako ste se loše naspavali, trebali biste nastaviti svoju fizičku aktivnost – navodi dr. Zee.
Da bi bilo zdravo, tijelo treba proći kroz četiri faze sna nekoliko puta svake noći. Tokom prve i druge faze, tijelo počinje usporavati svoje ritmove. Na taj način se pripremamo za treću fazu, a to je duboki san u kojem se tijelo doslovno obnavlja na ćelijskom nivou.
Takođe, ukoliko želite vježbati i održavati svoj organizam, stručnjaci navode da razumno postupate. Izbjegavajte naporne fizičke aktivnosti ukoliko imate jake upale mišića te radije birajte aktivnosti poput hodanja ili joge, prenosi Kliks.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu