Trbić, koji je i dekan Prirodno matematičkog fakulteta u Banjaluci, rekao je za Srpskainfo, da su klimatski ekstremi posljedica globalnog zagrijavanja, zbog emisije ugljen dioksida nastalog sagorjevanjem enormnih količina nafte i uglja.
– Zbog takve situacije živimo u klimatskim ekstremima i izloženi smo sve češćim prirodnim katastrofama, kakve su bile poplave 2014. godine – kaže Trbić.
-Ugalj i nafta su uništili, na neki način „ubili“ dva najljepša godišnja doba, proljeće i jesen, ali još ima nade da ih spasimo – kaže Trbić.

Posljednjih godina, navodi on, ima napretka, pogotovo što velike sile, Evropska unija, SAD i Rusija, nakon potpisivanja Pariskog sporzuma, prilagođavaju svoje ekonomije obnovljivih izvorima energije.
– U BiH su najveći problem termoelektrane, a rješenje je prelazak na vjetroelektrane i solarne elektrane, ali taj proces dekarbonizacije mi ne možemo provesti bez značajne međunarodne pomoći – kaže Trbić i dodaje da rješenja za spas planeta ima, ali da su ta rješenja skupa i zahtijevaju dugoročni angažman.
Međunarodni dan smanjenja rizika od prirodnih katastrofa obilježava se svake godine 13. oktobra na osnovu rezolucije Generalne skupštine UN-a iz 2009. godine, a posvećen je borbi za smanjenje rizika od prirodnih katastrofa, jačanju svijesti kod stanovništva o rizicima od katastrofa i očuvanju životne sredine
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu