Posljedice pandemije čine više zla djeci nego sama COVID-19 bolest – kaže direktora Unicefa Henrijeta For, tražeći više novca kako bi se ova organizacija izborila sa nastalom krizom.
Direktor Unicefovog programa za hranu Viktor Aguajo istakao je, da su mališani na udari jer su “škole zatvorene, zdravstvene ustanove ne funkcionišu normalno, a i programi ishrane su disfunkcionalni”.
Forova se pridružila direktorima ustanova pri Ujedinjenim nacijama, među kojima je i prvi čovjek Svjetske zdravstvene organizacije Tedros Adhanom Gebrejesus, koji su potpisali apel u kom stoji da strategije protiv korona virusa kao što “fizičko distanciranje, zatvaranje škola, zabrana trgovine i zatvaranje zemalja” globalno utiču na ishranu i dobrobit djece.

Ovakav razvoj situacije mogao bi da poveća broj mališana koji su pod uticajem loše ishrane za još 6,7 miliona djece, a treba napomenuti da već 47 miliona djece po procjeni UN pati od neadekvatne ishrane još iz perioda pre pandemije. U apelu koji je objavljen u časopisu “Lancet”, stoje sumorne pretpostavke da bi ovo moglo da izazove dodatnih 10.000 smrti djece svakog meseca u narednih godinu dana, prenosi “Raša tudej”.
Ove pretpostavke temelje se na studiji naučnika različitih naučnih ustanova, kao što su “International Food Policy Research Institute (IFPRI)” iz Vašingtona i “Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health” iz Baltimora.
Poslije analize 118 zemalja sa niskim i srednjim primanjima, istraživači su utvrdili da probleme koje izaziva strategija protiv korona virusa može da ugrozi na milione porodice. Rigorozne mjere protiv koronavirusa utiču na četiri od pet osoba u Južnoj Aziji, kao i dio Afrike koji se nalazi južno od pustinje Sahara, prenosi Telegraf.
Posebno su na udaru djeca do pet godina starosti. Zatvaranje država i druge mere protiv pandemije koronavirusa mogle bi da naprave dugogodišnje posljedice po obrazovanje, povećaju rizike od hroničnih bolesti, ali i rast i razvoj djece, stoji u objavi.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu