Svijet

(VIDEO) 27. novembar kroz istoriju: Rođen Brus Li

Oko njega su se širile priče da je brži od metka, da je od tijela stvorio hram, “kriv” je za procvat kung fu, karate i filmova sa ostalim borilačkim vještinama.

Brus Li u filmu Na zmajevom putu
FOTO: FIGHTING CINEMA/YOUTUBE/SCREENSHOT

Riječ je o Li Jun-fanu, poznatijem kao Brus Li, hongkonškom i američkom glumcu, reditelju, majstoru borilačkih vještina, filozofu i osnivaču borilačke vještine džitkundo, koji je rođen na današnji dan, 27. novembra 1940. godine.

Kaoo dječak je bio gotovo anoreksičan i roditelji su s njim imali mnogo problema. Podsticali su ga da trenira borilačke vještine, a on je pokazao da je talentovan i uporan.

U poznatoj školi kung-fua majstora Vinga Čuana svoju vještinu je doveo do savršenstva. Bio je pravi radoholičar; danju je snimao filmove, a noću trenirao i učestvovao u borbama, i to ne samo na sportskim terenima.

Bio je šampion Hong Konga u plesu ča-ča-ča, a u Sijetlu je diplomirao filozofiju, što mu je kasnije pomoglo u pisanju knjiga Kineski kung-fu i Filozofija umjetnosti samoodbrane.

Koliko je bio snažan govori izjava Džesija Glovera.

– Brus bi uzeo bučicu od 31 kg jednom rukom i podigao je do lateralne pozicije, u ravni s ramenom, i zatim bi je zadržao u tom položaju nekoliko sekundi. Niko drugi koga sam poznavao nije mogao ni da je podigne dotle, a kamoli da je drži – rekao je ovaj džudista.

Pričalo se da je brzina Brus Lijevog udarca sa udaljenosti od 90 cm bila 5 stotinki. Izvodio je sklekove na jednoj ruci koristeći samo dva prsta, mogao je da probije vreću od 70 kilograma jednim sajdkikom (udarac sa strane), mogao je da baca zrna pirinča u vazduh i da ih zatim hvata u letu koristeći štapiće za jelo.

Snimio je neprevaziđene klasike: “Veliki gazda”, “Pesnica gnjeva”, “U zmajevom gnijezdu” i “Na zmajevom putu”, a svijet je 20. jula 1973, kada je imao 33 godine, potresla vijest o njegovoj smrti tokom rada na filmu “Igra smrti”.

Brus Li je snimio više od 30 filmova, izvršivši ogroman uticaj na žanr borilačkih filmova. Iako je službeni uzrok smrti edem na mozgu, postoje mnoge teorije zavjere koje sugerišu da njegova smrt nije bila prirodna.

Kinezi ga smatraju nacionalnim junakom. U Pekingu je otvoren muzej posvećen njegovim filmovima, a u Hong Kongu su mu 2005. godine podigli spomenik. Zanimljivo, iste godine mu je spomenik podignut i u Mostaru, na inicijativu “Urbanog pokreta”.

spomenik Brusu Liju u Mostaru
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Ostali događaji na današnji dan

1826. – Apotekar Džon Voker izumio šibice;

1895. – Švedski fabrikant i pronalazač dinamita Alfred Nobel napisao je u Parizu testament kojim je veliko bogatstvo zavještao za razvoj nauke i literature i borcima za mir. Nobelova nagrada se dodjeljuje svake godine, počevši od 1901;

1942. – Rođen Džejms Maršal Džimi Hendriks, pravo ime Džoni Alen Hendriks, američki muzičar, pjevač, tekstopisac, gitarista, inovator i kulturna ikona. Smatra se jednim od najuticajnijh i najtalentovanijh gitarista u istoriji rok muzike;

1974. – Emitovana prva epizoda obrazovne televizijske serije “Kocka, kocka, kockica” Televizije Beograd;

2001. – NASA saopštila da je svemirski teleskop “Habl” otkrio atmosferu na jednoj planeti 150 miliona svjetlosnih godina od Zemlje, što je prvo direktno otkriće atmosfere van našeg Sunčevog sistema.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu