Društvo

“Virus ugrožava i mlade ljude” Dr Mitrović Jovanović objasnila kako korona može da utiče na PLODNOST ŽENA I MUŠKARACA

Kako korona virus može da utiče na plodnost žena i muškaraca, objasnila je danas u Jutarnjem programu RTS-a prof. dr Ana Mitrović Jovanović, načelnica dnevne bolnice GAK Narodni front.

“Virus ugrožava i mlade ljude” Dr Mitrović Jovanović objasnila kako korona može da utiče na PLODNOST ŽENA I MUŠKARACA
FOTO: RTS ORDINACIJA / YOUTUBE/SCREENSHOT

Naučnici iz Vuhana, sa Univerziteta Huažong objavili su alarmantno upozorenje o potencijalno štetnim efektima korona virusa na plodnost muškaraca. Problem je uočen i kod nas, ali profesor dr Ana Mitrović Jovanović naglasila je da situacija jeste ozbiljna, ali nije alarmantna.

– Ovo je još jedna potrvrda kada je u pitanju kovid infekcija, da nije ugrožena samo starija populacija, već naprotiv, mladi ljudi, koji nisu završili reprodukciju, kao i ljudi u reproduktivnom periodu – istakla je za RTS.

Uočena je velika razlika između uticaja korona virusa na neplodnost muškarca i neplodnost žene. Imajući u vidu da se zna kako virusi djeluju i kakav je mehanizam njihovog uticaja potencijalno na neplodnost, slično se dešava i u slučaju korona virusa, prenosi Žena Blic.

Dva načina na koji korona može da ugrozi plodnost muškaraca

Kada se uporede muški i ženski reproduktivni sistem, kako je objasnlla profesorka, znamo da su jajnici žena naviknuti na temperaturu od oko 37 stepeni Celzijusa. S druge strane, testisi su anatomski izmješteni van tijela upravo, zbog toga što su vrlo osjetljivi na visoku temperaturu.

Pročitajte još

Tkivo testisa je osjetljivo iz više razlog, prije svega što se u njima nalazi izuzetno veliki broj A-Ce-2 receptora preko kojih korona virus ulazi u ćeliju našeg organizma.

Ulaskom u ćeliju testisa RNK korone prepisuje se u DNK i pokreće se sinteza proteina koji su neophodni za dalji opstanak virusa u ćeliji. To remeti procese koji se dešavaju u testisima: proces produkcije testosterona i utiče negativno na spermatogenezu, objasnila je profesorka, prenosi RTS.

Drugi mehanizam je uticaj ovog virusa na porast tjelesne temperature.

– Zbog svih tih razloga ne postoji simetričan efekat kovid infekcije na plodnost žene i muškarca. U ovom trenutku su muškarci ugroženiji, ali generalno, efekat je mali. Odnosi se samo na produžene i teške forme bolesti. Muška reprodukcija u odnosu na žensku je proces koji se obnavlja. Samo je važno da tokom te infekcije ne dođe do trajnog uništenja plemenitog tkiva testisa – rekla je dr Ana Mitrović Jovanović.

Muškarci, za razliku od žena kojima biološka reproduktivna sposobnost opada poslije 40 godine, mogu da budu plodni i sa 50, 60 i više godina. Njima se sa godinama smanjuje plodnost, ali ne prestaje na isti način kao kod žena ulaskom u menopauzu, piše Javni servis.

– Spermogeneza se regeneriše. Proces proizvodnje spermatozoida u testisima je 73 dana. Što znači da poslije tog vremena trebalo bi da krene nova spermatogeneza, tako da ako je spermogram poslije preležane kovid infekcije lošiji, ne bi trebalo donositi negativan prognostički efekat i dodatno dizati tenziju – rekla je profesorka i dodala:

– Samo je potrebno uz visoke doze vitamina, o kojima pričamo već mjesecima, i adekvatnu terapiju, ponoviti spermogram za dva i po, tri mjeseca, a potom na šest mjeseci.

Zbog ovoga su studije sa ograničenim značajem jer još ne postoji podatak da li su oni pacijenti koji su poslije kovida imali loš spermogram, i prije infekcije imali dobar ili loš spermogram ili je to posljedica kovida. Ne zna se i koliko će taj uticaj na spermatogenezu trajati, što će moći da se zna tek za godinu, do dvije, istakla je doktorka.

– Ovoga trenutka samo znamo da kovid utiče u aktivnoj infekciji. Da smanjuje plodnost, kao i dva i po mjeseca poslije infekcije. Poslije tri do četiri mjeseca kada se osoba potpuno izliječi, ukoliko vodi zdrav život i primjenjuje higijensko-dijetetski režim, može se očekivati da se potpuno regeneriše proces spermatogeneze -dodala je.

Upravo iz tog razloga je bitno vakcinom zaštititi i ovu populaciju kako bi sačuvali reproduktivno zdravlje.

Šta kažu svjetski naučnici

Istraživaci sa Univerziteta za nauku i tehnologiju Huadžong u Vuhanu pozvali su prije nekoliko dana da se hitno istraže dugoročne posljedice infekcije kovid- 19 na plodnost muškaraca zbog pojave mnogobrojnih dokaza o smanjenoj pokretljivosti spermatozoida, njihovom manjem broju i oštećenju testisa.

– Smatramo da je potrebno hitno praćenje stanja muških pacijenata zaraženih virusom korona tokom oporavka – rekli su mikrobiolog Ju Tijan i reproduktivni biolog Li-kuan Džou, a prenio je Sputnjik.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu