Nikada ranije nam nisu bili toliko potrebni prijatelji koji dijele viziju i zajednički pristup Evropi – komentariše mađarska vlada, dok je Poljska pozdravila „veliku pobjedu“ Melonijeve.
– Mađarska i Poljska su više nego zadovoljne ovim izborima, prvo zato što ublažavaju pritisak na svoje zemlje u EU, a drugo zato što utiru put zajedničkom frontu – rekao je Jordan Božilov, direktor bugarskog istraživačkog centra Sofija Bezbjednosni forum, piše Jutarnji list.
Italijanski izbori održani su ubrzo nakon izbora u Švedskoj, gdje je krajnja desnica takođe doživjela uspon.
Ali sa krajnjom desnicom na vlasti u jednoj od najvećih članica i osnivača Evropske unije, Mađarska i Poljska bi mogle biti daleko manje izolovane u svojim bitkama sa Briselom oko vladavine prava.

Štaviše, Rim, Budimpešta i Varšava će sada biti usklađeni po društvenim pitanjima, naime u svom protivljenju islamu, abortusu i LGBT pravima.
– Zajedno ćemo pobijediti cinične i razmažene evrokrate koji uništavaju Evropsku uniju, krše ugovore, uništavaju našu civilizaciju i promovišu LGBT agendu! – rekao je zamjenik poljskog ministra poljoprivrede Januš Кovalski u tvitu čestitajući Meloni u ponedjeljak.
Meloni takođe dijeli viziju svojih potencijalnih saveznika hrišćanske, bijele Evrope suverenih nacija.
– Mađarska i Poljska su zemlje koje žele da promjene EU iznutra i to ne kriju. Do sada nisu uspjeli, ali će svakako biti pokušaja da se uspostavi osovina Rim-Budimpešta-Varšava – rekla je Tara Varma, direktorka pariske kancelarije Evropskog savjeta za spoljne poslove.
Ali zahtjevi takvih partija za potpuni izlazak iz EU posljednjih godina su već omekšali, imajući u vidu kako se završio Bregzit, dodala je ona.
Umjesto toga, ova osovina bi mogla da postane „remetilački faktor” u Briselu.
– Кorak naprijed, dva nazad, mogli bi da spriječe EU da krene napred koristeći zajednička sredstva u isto vrijeme – rekao je Varma.
Podjele oko Rusije
Front zasnovan na vrijednostima bi još mogao da se uruši po pitanju rata u Ukrajini i odnosa EU sa Rusijom.
Dok je Meloni do sada pratio Varšavu u izjavama podrške Ukrajini i evropskim sankcijama Rusiji, mađarski lider Viktor Orban, koji je blizak ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu, tome se protivi.
Meloni će u jednom trenutku “morati da bira između Poljske i Mađarske“, prognozirao je Varma.
Ne očekuje se da će liderka Braće Italije svoju poziciju prilagoditi onoj svojih mlađih koalicionih partnera Silvija Berluskonija i Matea Salvinija, koji su naklonjeniji Moskvi.
– Meloni podržava sankcije Rusiji, a braća Italije su bliža poljskoj vladajućoj stranci Pravo i pravda (PiS) nego mađarskom Fidesu – rekao je mađarski analitičar Patrik Šiherle.
Meloni „šalje prave poruke u vezi sa Ukrajinom“, dodao je Martin Kvenčes iz Maršalovog fonda za Njemačku, napominjući da je Italija pouzdana američka podrška u NATO.
Кada bude izabrana za premijera, ona „ima dobre razloge da ima dobre odnose sa Briselom, da ne ulazi u ogorčenu bitku“, rekao je Paolo Modunjo, profesor italijanske civilizacije na Pariskom univerzitetu Sciences Po.
– Meloni je veoma dobro svjesna problema italijanskih građana, njihovog straha od inflacije i ekonomske situacije. Ona mora hitno da riješi ovu krizu, a ne ideološki rizik – dodao je on.
Analitičari sugerišu da će izbor ministara nove vlade, posebno kada su u pitanju finansije i spoljni poslovi, biti jasan znak kako Meloni namjerava da se pozicionira u Evropi.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu