Društvo

VOZAČI DRSKI ILI U ZABLUDI Šta je razlog sve češćih OPASNIH SITUACIJA NA PUTEVIMA

Projekte saobraćajne signalizacije na javnim putevima radi svako. Na mnogo mjesta ima pogrešno urađenih projekata zbog čega su vozači u zabludi. To je zaista postao veliki problem, ocjenjuje za Srpskainfo profesor na Saobraćajnom fakultetu Doboj Bojan Marić.

VOZAČI DRSKI ILI U ZABLUDI Šta je razlog sve češćih OPASNIH SITUACIJA NA PUTEVIMA
FOTO: @DADANI000/TWITTER

Upravo je jedan vozač na auto-putu Banjaluka Gradiška, u Klašnicama, na izlasku s auto-puta, vozio prije neki dan u suprotnom smjeru i time ugrozio ostale učesnike. Srećom, tragedija je izbjegnuta.

Nejasno je kako je načinio ovaj prekršaj, ali je činjenica da na ovom auto-putu, koji je otvoren za saobraćaj još 2011, ne postoji video-nadzor niti svjetlosna signalizacija. Ovi poslovi su, kako je rečeno Srpskainfo, započeti prošle godine i biće završeni u toku ove godine.

U „Autoputevima RS“ pretpostavljaju da je ovaj vozač pogriješio, odnosno da je išao iz Banjaluke prema Gradišci i da se, umjesto da nastavi starom cestom, odnosno magistralnim putem, isključio na auto-put, te se onda okrenuo i vratio u suprotnom smjeru, načinivši prekršaj.

“Ništa nije prijavljeno”

Međutim, u neposrednoj blizini, u Klašnicama, brojni su svjedoci toga da veoma često vozači, svjesno ili ne, idući starom cestom iz Gradiške, umjesto da skrenu desno, nastave pravo i odu pogrešnim, suprotnim smjerom iako postoje upozorenja na tablama i uprkos braniku.

– Nedavno sam u Klašnicama vidio vozača kako u susret meni ide u mojoj traci, odnosno vozi u suprotnom smjeru. Sva sreća da sam vozio sporije; imao sam vremena da reagujem. Znam da tu postoji signalizacija, ali mi opet nije jasno da neko svjesno ide u susret tragediji – kaže jedan vozač očevidac ove opasnije situacije.

Foto: Goran Šurlan/RAS Srbija
Foto: Goran Šurlan/RAS Srbija

U javnom preduzeću “Putevi RS” tvrde da nisu upoznati da vozači voze u suprotnom smjeru iz Klašnica, niti im je do sada prijavljen sličan slučaj.

Na tom lokalitetu magistralnog puta M16, Gradiška – Banjaluka (raskrsnica kod hotela “Bijeli dvor”) saobraćajnica je sužena na profil jedne saobraćajne trake, sa punom saobraćajnom signalizacijom i opremom puta, koja ukazuje na mogućnost ulaska na kolovoz sa suprotnim saobraćajnim tokom, navode u „Putevima RS“.

https://twitter.com/IGI1RS/status/1224628654770130944?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1224628654770130944&ref_url=https%3A%2F%2Fsrpskainfo.com%2Fkako-mu-je-ovo-uspjelo-isao-u-suprotnom-smjeru-prema-banjaluci-vozaci-sokirani-foto%2F

– To što postoji propisna signalizacija i upozorenja, a često se dešava da vozač idu u suprotnom smjeru, govori da se ta dionica mora provjeriti, odnosno spriječiti bilo kakva mogućnost takve situacije u cilju bezbjednosti u saobraćaju – saglasni su stručnjaci.

Finansije

Profesor Bojan Marić kaže da, nažalost, kod nas ima i dosta bahatih vozača, koji uopšte ne poštuju saobraćajne propise, i da je potrebno imati u vidu i tu stranu medalje. Kao primjer takvih vozača navodi i one koji dignu rampu na pružnom prelazu i pređu automobilom preko prelaza.

– Mnoge situacije na putevima bi bile spriječene video-nadzorom, koji svakako povećava nivo bezbjednosti u saobraćaju – ističe Marić.

Međutim, da bi bezbjednost saobraćaja bila na visokom nivou, potrebno je, kako kaže, stalno finansiranje.

– Mi to nemamo i to je osnova svega. Imamo sva važna dokumenta, strategiju i akcione planove, ali nemamo jasno definisano finansiranje bezbjednosti saobraćaja – navodi Marić.

Revizori

O stanju u bezbjednosti saobraćaja na putevima nedavno su pisali revizori o reviziji učinka o prikupljanju i utrošku naknada koju plaćaju vozači prilikom registracije automobila. Tako je utvrđeno da su poslovi provjere bezbjednosti saobraćaja na dijelu magistralne putne mreže realizovani u ukupnoj dužini od 368,5 kilometara, što iznosi oko 9 odsto ukupne putne mreže kojom upravljaju „Putevi RS“.

Pročitajte još

– Nedavno je potpisan ugovor za provjeru dodatnih 198,5 kilometara puta, što se odnosi na planirane poslove za provjeru bezbjednosti saobraćaja na dijelu magistralne putne mreže za 2018. Ako bi se provjera bezbjednosti saobraćaja na putevim odvijala ovim tempom, bilo bi potrebno oko 30 godina za provjeru kompletne putne mreže kojom upravljaju „Putevi RS“, dok vrijeme koje Pravilnik predviđa za ove poslove iznosi najviše 5 godina – upozoravaju revizori.

Po osnovu ugovorene i plaćene usluge provjere bezbjednosti saobraćaja na dijelu putne mreže u dužini od 369 kilometara za 2016. i 2017. godinu, trebalo je, kako navode revizori, da se dostavi 13 izvještaja o izvršenim provjerama. Međutim, „Putevi RS“ raspolažu sa 10 izvještaja koji se odnose na dionice puteva u dužini od 250 kilometara, dok se tri izvještaja iz 2016. (dužina puta 119 kilometara) vode kao neovjereni i zagubljeni. Postoje u elektronskoj formi, ali neovjereni.

Zamjerke

Kada je u pitanju identifikacija opasnih mjesta (crne tačke) na putevima, revizori su utvrdili da takvi projekti suštinski predstavljaju alat provjere bezbednosti saobraćaja, zbog čega ugovoreni i izvršeni poslovi nisu donijeli adekvatnu novu vrijednost.

Uvidom u tri završena projekta sanacije i u tri idejna rješenja, revizori su konstatovali: nije definisan kriterijum izbora izvođača radova i projektanata; projektanti analiziraju saobraćajne nezgode, iako po propisima to mogu da rade samo „Putevi“, MUP i Agencija za bezbjednost saobraćaja u saradnji; nisu mjereni koeficijent trenja klizanja; iznose se procjene mogućih uzorka nezgoda, bez odgovarajućih mjerenja ili proračuna, ili se konstatuje da put ili okolina puta nisu uzročnik nijedne nezgode na tom opasnom mjestu; u istom dokumentu iznose se kontradiktorne tvrdnje; dostavljeni su glavni projekti i idejna rješenja u svojim sadržajima mnogo više se bave odnosima puta i eventualnog rizika budućih saobraćajnih nezgoda nego analizama i dokazima u kojoj mjeri je put doprineo nastanku nezgode, u kakvoj je bio vezi sa mogućnošću izbjegavanja nezgode, kao i sa težinom posljedica svake pojedinačne nezgode koja se desila na tom opasnom mestu.

Signalizacija i nadzor

U „Autoputevima RS“ tvrde da će bezbjednost saobraćaja na auto-putu Banjaluka – Gradiška biti na većem nivou po uspostavljanju sistema za upravljanje, nadzor i kontrolu saobraćaja. Projekat je započet na proljeće prošle i treba da bude završen u septembru ove godine. Projekat košta oko 14,2 miliona KM, a podrazumijeva, između ostalog, video-nadzor i svjetlosnu signalizaciju. Ovo nije urađeno ranije, jer se čekalo da bude zatvoren sistem naplate na auto-putu, odnosno da budu postavljena sva naplatna mjesta.

Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija

– Kada budemo završili ovaj sistem, tada ćemo u potpunosti nadzirati sav saobraćaj na auto-putu – kažu u ovom preduzeću u kojem sada mogu samo da pretpostave zbog čega je vozač prije neki dan vozio u suprotnom smjeru po auto-putu.

Na auto-putu Banjaluka – Doboj ovaj sistem je uspostavljen i urađen je u toku gradnje samog auto-puta.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu