Zoran Gajić, šef Odjeljenja za poljoprivredu kaže da je ove godine realizovan prvi ovakav program kojim je u 2018. godini iz budžeta Brčko distrikta takođe bilo odobreno 500.000 KM.
Utrošeno je 445.000 KM, a pravo na korišćenje ovog novca dobile su 24 osobe u iznosima koji su se kretali između 15.000 i 20.000 maraka.
Program samozapošljavanja u poljoprivredi za ovu godinu je gotovo isti, samo je donekle poboljšana procedura. Minimalan iznos koji će se odobravati biće 20.000 KM, a maksimalan 25.000 KM. Ovaj program rađen je po uzoru na program samozapošljavanja u privredi, koji se pokazao kao jedan od boljih programa koji nam obezbjeđuje praćenje realizacije biznis planova za koje je odobren novca – kaže Gajić.
Pojašnjava da korisnici programa samozapošljavanja moraju da se registruju, vode knjigovodstvene i druge evidencije, redovno uplaćuju plate i doprinose i ispune ostale uslove, uključujući i bavljenje djelatnošću u periodu od dvije godine.

– Komisije će obilaziti poljoprivredne proizvođače koji su dobili novac i utvrđivati da li su ih koristili u skladu s biznis planovima. Ukoliko se utvrdi da nisu ispoštovali preuzete obaveze, biće dužni da vrate novac i narednih 5 godina neće moći aplicirati za ova sredstva – ističe Gajić.
Krsti Iliću iz Sandića, koji se bavi uzgojem krava muzara i svinja, ove godine je odobreno 16.900 KM.
– Tek je dva mjeseca kako sam dobio novac, pa je rano da govorim o iskustvima. Mogu samo reći da je ovo dobra mjera, ali mislim da je trebalo dodijeliti više sredstava – smatra Ilić.
Na prvi javni poziv za samozapošljavanja u poljoprivredi stigao je 71 zahtjev, zaprimljen je 41 biznis plan od kojih su odobrena 24, a dva poljoprivrednika su odustala.
Jedan od njih je Vićo Stokanović iz Sandića, koji se već 7 godina bavi uzgojem koza. Ima stado od 45 koza i kaže da je imao namjeru da ga uveća.
– Morao sam odustati, jer mi je supruga bila ozbiljno bolesna i nisam bio siguran da mogu ispuniti obaveze. Vidjeću kakvi će uslovi biti ove godine i da li ću moći ponovo podnijeti zahtjev – kaže Stokanović.
Ističe da je svaka podrška nezaposlenima dobro došla i da se na ovaj način podržavaju i poljoprivredna domaćinstva.
– To je posebno važno tamo gdje još ima mladih ljudi na selu i gdje se vodi računa o proizvodnji zdrave hrane – kaže Stokanović.
Za novac namijenjen samozapošljavanju u poljoprivredi konkurisali su nezaposleni koji aktivno traže posao, a u poljoprivrednoj proizvodnji vide svoju šansu i poljoprivrednici koji su samostalno već pokrenuli proizvodnju.
Program podrazumijeva obuku svih osoba koje konkurišu za korišćenje novca namijenjenog samozapošljavanju, a oni koji su je prošli ove godine neće morati da je pohađaju ponovo.
Pokrenuto 280 poslova
Za razliku od poljoprivrede u kojoj je program samozapošljavanja ove godine realizovan prvi put, samozapošljavanje u oblasti privrede provodi se posljednjih pet godina. Tokom ovog perioda je za ovu namjenu utrošeno oko 3 miliona KM, kojim je pokrenuto 280 biznisa.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu