Politika

ZAKONE KRŠE I VLAST I NAROD Proteklih godina u BiH usvojen niz propisa koje NIKO NE POŠTUJE

Bosna i Hercegovina je proteklih godina usvojila niz različitih zakona u skladu sa direktivama iz Evropske unije, ali je većina njih nakon toga ostala samo mrtvo slovo na papiru!

ZAKONE KRŠE I VLAST I NAROD Proteklih godina u BiH usvojen niz propisa koje NIKO NE POŠTUJE
FOTO: ARHIV KLIX/RAS SRBIJA

Praksa pokazuje da smo mnoge zakone proteklih godina donosili samo zato bi ispunili svoje obaveze prema EU, a da pri tome uopšte nismo razmišljali o njihovoj sprovodljivosti, već bi ih ubrzo po donošenju potpuno zaboravili ili iz njih uzimali samo ono što nam u datom momentu odgovara.

Jedan od zakona koji se najviše krši jeste Zakon o zaštiti i dobrobiti životinja BiH, koji je usvojen još 2009, ali do danas nije u potpunosti zaživio u praksi. Kazne za kršenje ovog zakona kreću se i do vrtoglavih 200.000 KM, a on, između ostalog, zabranjuje mučenje, napuštanje ili izlaganje životinja stresu.

Predviđena je i zabrana klanja životinje bez prethodnog omamljivanja i nadzora stručne osobe, što se u našoj zemlji krši gotovo svakodnevno. To je posebno vidljivo u seoskim sredinama, te za vrijeme tradicionalnog svinjokolja ili klanja kurbana.

Foto privatna arhiva/screenshot Twitter
Foto privatna arhiva/screenshot Twitter

Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača i mljekara RS, ističe da ovaj zakon zabranjuje i napuštanje životinje, kao i bolno potkivanje kopitara ili odstranjivanje kandži mačkama, iako se sve ovo u praksi još uvijek radi jer građane nema ko da kontroliše.

On ističe da je nakon stupanja zakona na snagu u domaćinstvima nastavljeno klanje životinja bez prethodnog omamljivanja, a zabilježeno je i na desetine odstrela pasa širom BiH, borbe bikova i slično. Za to niko nije kažnjen.

Ovaj Zakon predviđa i držanje životinja u adekvatnim uslovima, a kada bi krenuli po selima i vidjeli u kakvim objektima borave životinje pali bi u nesvijest – kaže Usorac.

Dodaje da je ovaj zakon, tako, još jedan u nizu njih koji su doneseni, a koji se ne primjenjuju jer da bi se potpuno sproveo potrebna je armija inspektora, koji bi hodali po selima i “lovili” domaćine koji ga se ne pridržavaju. Usorac dodaje da je BiH vjerovatno jedina zemlja u Evropi, koja konstantno donosi zakone za koje se unaprijed zna da nisu sprovodivi za šta su najviše odgovorni domaći parlamentarci, koji ne razmišljaju o tome šta usvajaju.

– U BiH se nijedan zakon ne poštuje. Recimo, zakoni i uredba koju su donijeli o gorivu i plavom dizelu. Taj plavi dizel koriste željeznice, kamenolomi, rudnici, a poljoprivreda ga ne koristi. Prema tome, on se selektivno primjenjuje ili se nikako ne primjenjuje. Imamo brojne ugovore sa EU koji oni primjenjuju prema nama, a mi prema njima ne. Pa tako, recimo, mi ne možemo izvoziti meso i mnoge druge stvari u EU, a oni kod nas mogu uvoziti, a imamo zakone i propise koji nam to na papiru omogućavaju – kaže Usorac.

Foto: Dejan Božić/RAS Srbija
Foto: Dejan Božić/RAS Srbija
Vladimir Usorac

Još jedan od zakona koji se već godinama krši jeste i Zakon o ravnopravnosti polova u BiH. Na ovo su do sada u više navrata upozorili iz CCI, podsjećajući da ni jedna vlada u BiH, od 10 kantonalnih, preko dvije entitetske, pa do Savjeta ministara BiH, ne poštuje ovaj zakon, koji jasno propisuje da zastupljenost žena ne smije biti ispod 40 posto i da se sve ostalo smatra diskriminacijom.

Radmila Žigić, predsjednica Fondacije “Lara”, ističe da se ovaj zakon sprovodi prilično ograničeno i sporo, iako je od njegovog usvajanja prošlo 15 godina.

– Svrha ovog zakona je bila da se postave standardi i osnovni principi za brojne životne oblasti kako bi se dostigla ravnopravnost polova – ističe Žigićeva.

Dodaje da u političkom životu nije obezbijeđeno ravnopravno učešće žena i muškaraca u svim strukturama vlasti.

– Najkritičnija je situacija u izvršnoj vlasti, dok u sudskoj vlasti imamo ravnomjernu zastupljenost žena i muškaraca. U parlamentima nije zadovoljavajuća ali je, ipak, ima – navodi Žigićeva.

Foto RAS arhiva
Foto RAS arhiva
Radmila Žigić

Među zakone koji se u praksi ne sprovode može se ubrojati i  Zakon o zabrani pušenja duvanskih proizvoda na javnim mjestima i u zatvorenim prostorijama, koji je u RS stupio na snagu još 2004. godine. I pored dobre zakonske regulative i visokih kazni do čak 15.000 maraka, sankcija skoro da i nema.

Zakonom se, između ostalog, zabranjuje pušenje u restoranima, slastičarnama, te drugim mjestima gde se prodaje ili poslužuje hrana. Međutim, svjedoci smo da se danas u skoro svim restoranima, slastičarnama i slično, normalno može zapaliti cigareta, a da vlasnike niko ne pozove na odgovornost za to ili kazni.

I potrošači nezaštićeni

Zbog kršenje zakona u više navrata su reagovali i iz Institucije ombudsmana za zaštitu potrošača u BiH navodeći da se prava potrošača krše skoro u svim segmentima, uprkos Zakonu o zaštiti potrošača BiH i drugih propisa potrošačke legislative, koji osiguravaju visok stepen zaštite.

Upozorili su da se trend porasta broja žalbi nastavlja iz godine u godinu, što je značajan indikator kršenja prava potrošača od proizvođača, pružaoca usluga, trgovaca i ostalih učesnika koji se pojavljuju na tržištu BiH.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu