Politika

Zapošljavali mimo plana i KRŠILI Zakon o javnim nabavkama: Revizori kontrolisali Agenciju za agrarna plaćanja

Agencija za agrarna plaćanja Republike Srpske zaposlila je prošle godine pet službenika, iako kadrovskim planom nisu bila predviđena nova zapošljavanja, a kršila je i Zakon o javnim nabavkama, te dijelila podsticajna sredstva mimo Pravilnika, zbog čega je od revizora dobila mišljenje sa rezervom.

Predrag Sladojević
FOTO: RTRS VIJESTI/YOUTUBE/SCREENSHOT
Predrag Sladojević

Republički revizori su u izvještaju o provedenoj finansijskoj reviziji za prošlu godinu naveli da je ova Agencija, na čijem čelu se nalazi Predrag Sladojević, kršila nekoliko zakona i pravilnika.

Upozorili su da Agencija još uvijek nema uspostavljen integralni računovodstveni sistem za sva agrarna plaćanja, kao podršku za evidentiranje i računsku obradu zahtjeva za podsticajna sredstva i evidencije o dodijeljenim i plaćenim podsticajima, kao obezbjeđenje kontrole i transparentnosti svih realizovanih mjera podrške i izvršenih isplata.

Zapošljavanje

Takođe, kako su upozorili, pomoćne evidencije dodijeljenih podsticajnih sredstava i evidencija žalbi izjavljenih na donesena rješenja po osnovu subvencija na nivou Agencije još uvijek se vode u eksel tabelama.

U revizorskom izvještaju se navodi da kadrovskim planom za 2022. godinu nije planirano novo zapošljavanje u Agenciji, a ukupno je trebalo biti zaposleno 36 osoba.

Međutim, Agencija je tokom 2022. godine provela tri javna konkursa za prijem dva državna službenika i jednog namještenika. Na jedan od konkursa prijavila se osoba koja je već radila u Agenciji od 2021. godine kao pripravnik na određeno vrijeme. Ta osoba je putem navedenog konkursa primljena na neodređeno vrijeme. Revizori navode da su druge dvije osobe, koje su prošle konkurs, primljene mimo kadrovskog plana.

– Pored toga, u decembru 2022. godine, primljene su još tri osobe na određeno vrijeme. Riječ je o jednom državnom službeniku i dvoje namještenika. Time je broj zaposlenih na kraju godine bio veći od predviđenog broja kadrovskim planom, što nije u skladu sa Zakonom o državnim službenicima – navodi se u izvještaju revizora.

Izbjegavanje javnih nabavki

Upozorava se i da Agencija nije provodila procedure javnih nabavki za dio nabavki tonera i hotelskih usluga, što nije u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama, a za nabavku kancelarijskih potrepština i drugog kancelarijskog materijala nisu obezbijeđeni dokazi o ispunjenosti uslova za izmjenu ugovora, nije zaključen aneks ugovora i nisu objavljeni osnovni elementi izmjene ugovora na portalu javnih nabavki, što nije u skladu sa istim Zakonom.

Naime, planom javnih nabavki i izmjenom plana za 2022. godinu planirano je 11 postupaka javnih nabavki roba i usluga u ukupnom iznosu od 49.065 KM bez PDV.

Prema izvještaju o realizaciji, u toku 2022. godine provedeno je 12 postupaka javnih nabavki ugovorene vrijednosti 44.184 KM bez PDV, od toga je proveden jedan rezervisani ugovor, jedan konkurentski zahtjev za dostavu ponuda i 10 direktnih sporazuma.

– Kod provođenja postupaka javne nabavke putem direktnog sporazuma, nije obavljeno ispitivanje tržišta niti je zahtjevan pisani prijedlog cijene ili ponuda od jednog ili više privrednih subjekata koji obavljaju djelatnost koja je predmet nabavke, što nije u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama – navodi se u izvještaju.

Dodaje se da je nabavka kancelarijskih potrepština i drugog kancelarijskog materijala ugovorena u vrijednosti od 6.939 KM, a ugovor je realizovan u iznosu od 10.235 KM.

U toku realizacije ugovora došlo je do izmjena i dopuna Zakona o javnim nabavkama, gdje je data mogućnost da se izmjeni ugovor o javnoj nabavci tokom njegovog trajanja bez provođenja postupka javne nabavke, pod uslovom da su kumulativno ispunjena tri uslova.

– Agencija nije obezbjedila dokaze u pisanoj formi o kumulativnoj ispunjenosti tri navedena uslova, nije zaključila aneks ugovora i nije objavila osnovne elemente izmjene nastale u toku realizacije ugovora na portalu javnih nabavki, što nije u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama – upozorili su revizori.

Pročitajte još

Dodali su da Agencija nije provodila procedure javnih nabavki za nabavku tonera i hotelskih usluga, što nije u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama.

Strategija upravljanja rizicima

U izvještaju revizora se ističe da redovan godišnji popis imovine i obaveza sa stanjem na dan 31.12.2022. godine nije obavljen u skladu sa odredbama Pravilnika o načinu i rokovima obavljanja popisa i usklađivanja knjigovodstvenog sa stvarnim stanjem imovine i obaveza, jer nije obavljen popis obaveza po osnovu subvencija (već je popisan samo njihov ukupni saldo iskazan u glavnoj knjizi).

Takođe, nije sačinjena posebna popisna lista imovine koja nije u vlasništvu (putnički automobil), a koji Agencija koristi na osnovu zaključenog Ugovora s Ministarstvom poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva RS.

Takođe, izvještaj o popisu ne sadrži uporedni pregled stvarnog i knjigovodstvenog stanja popisane imovine i obaveza.

– U Agenciji nije uspostavljen sistem finansijskog upravljanja i kontrole u skladu sa odredbama Zakona o sistemu internih finansijskih kontrola u javnom sektoru Republike Srpske i podzakonskim aktima koji proizilaze iz navedenog zakona. U toku 2022. godine provodile su se aktivnosti na definisanju ključnih poslovnih procesa neophodnih za sačinjavanje knjige poslovnih procesa, kao i aktivnosti na indentifikovanju i procjeni rizika neophodnih za uspostavljanje registra rizika. Strategija upravljanja rizicima nije sačinjena – upozorava se u izvještaju.

Dodaje se da izjave u vezi dostignutog stepena razvoja sistema internih finansijskih kontrola i planiranim mjerama za uspostavljanje nedostignutog nivoa razvoja sistema internih finansijskih kontrola, koje se dostavljaju uz godišnji izvještaj za 2022. godinu, nisu sačinjene u zakonskim rokovima.

– U pojedinim slučajevima odobravanja podsticajnih sredstava su utvrđeni manji nedostaci u odnosu na propisano Pravilnikom o uslovima i načinu ostvarivanja novčanih podsticaja za razvoj poljoprivrede i sela. Uspostavljeni sistem internih kontrola nije funkcionisao na način da je obezbijedio istinito i fer izvještavanje i usklađenost sa važećim zakonima i propisima – stoji u izveštaju.

Podsticaji

Revizori su zamjerku našli i kod dodjeljivanja podsticajnih sredstava Veterinarsko-stočarskom centru Banjaluka za kontrolu kvaliteta svježeg mlijeka.

Naveli su da su sredstva dodijeljena iako zahtjev nije bio u skladu s Pravilnikom o uslovima i načinu ostvarivanja novčanih podsticaja za razvoj poljoprivrede i sela.

Pojašnjavaju da su Veterinarsko-stočarskom centru odobrena podsticajna sredstva u iznosu od 1,5 miliona KM, a kasnije im je odobreno dodatnih 457.914 KM.

Ugovorom je predviđeno da se isplate podsticajna sredstva u visini ukupnih troškova za angažovanje kontrolnih asistenata, korišćenje sopstvenog vozila, obrade podataka i drugih pripadajućih troškova u iznosu od 80.000 KM mjesečno.

Nakon toga potpisnai su novi aneksi ugovora kojima su iznosi povećani na 90.000 KM, potom 100.000 KM, i na kraju na 200.000 KM mjesečno.

Promocija

U okviru podrške informisanju korisnika i promociji sektora poljoprivrede, odobrena su podsticajna sredstva za medijske aktivnosti medijskim kućama koje imaju zaključen ugovor o saradnji s Ministarstvom (119.240 KM), kao i za organizovanje sajmova i izložbi međunarodnog značaja i nastupa na stočarskim izložbama raznim korisnicima (85.000 KM), od čega je odobreno Gradu Gradiška 6.000 KM i opštinama Bratunac 5.000 KM, a Rogatica, Rudo i Vlasenica po 3.000 KM.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu