Društvo

Završili u bolnici zbog lažnog lijeka: Nadležna agencija u BiH upozorava javnost povodom slučaja "Ozempic"

Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH obavještava i upozorava javnost da se lijek Ozempic uzima isključivo u apoteci.

žena radi u apoteci
FOTO: GORAN ŠURLAN/RINGIER

Povodom informacije da je jedan broj stanovnika Austrije završio u bolnici zbog upotrebe falsifikovanog Ozempica, oglasila se Agencija za lijekove i medicinska sredstva.

– Najčešći put za distribuciju falsifikovanih lijekova je internet. Nije mali broj slučajeva da takvi preparati uopšte ne sadrže aktivnu supstancu ili sadrže posve drugu supstancu od one koja je navedena na pakovanju. U nekim drugim slučajevima lijek je proizveo neki drugi proizvođač, a na pakovanju je naznačen proizvođač koji inače proizvodi taj lijek. Svakako, ukoliko pacijent uzima lijek koji ne sadrži deklarisanu količinu aktivne supstance ili uopšte ne sadrži aktivnu supstancu, te je kvalitet/efikasnost/bezbjednost takvog lijeka upitna, neće se izliječiti i samim tim će njegovo zdravlje biti ugroženo – objašnjavaju u Agenciji.

FOTO: 
ALEKSANDAR PLAVEVSKI/EPA
FOTO: ALEKSANDAR PLAVEVSKI/EPA

Dalje, Ozempic, kao i svi druge odobrene lijekove treba primjenjivati isključivo u okviru odobrenog indikacionog područja. Odobrene indikacije su opisane u sklopu informacija o lijeku: u sklopu Rezimea glavnih karakteristika lijeka (informacije o lijeku za zdravstvene radnike) i u sklopu Uputstva za pacijente (informacije o lijeku za pacijente).

Navedena dokumenta su prisutna na internetskim stranicama ove agencije i javno su dostupna pod linkom http://lijekovi.almbih.gov.ba:8090/SpisakLijekova.aspx

– Svaka primjena lijeka mimo odobrenih indikacija sa sobom nosi rizik da šteta/toksičnost od primjene lijeka bude veća od prihvatljive/predvidive, odnosno, da šteta bude veća od koristi – navode u Agenciji.

Pročitajte još

Predmetni lijek ima režim izdavanja „Lijek se izdaje uz ljekarski recept“, što znači da je za uzimanje ovog lijeka u apoteci neophodan pisani nalog od strane ljekara.

Shodno naprijed navedenom, svaka kupovina lijeka mimo odobrenog distributivnog lanca (licencirani veleprometnik, apoteka), uzimanje lijeka mimo odobrenog indikacionog područja, kao i svako izdavanje lijeka bez ljekarskog recepta, uzrokuje povećanje rizika od primjene lijeka.

– Odgovornost za navedeno preuzimaju pacijenti koji kupuju lijek putem interneta, koji uzimaju ili su uzimali lijek mimo indikacionog područja, kao i farmaceuti koji su izdavali isti mimo propisanog režima izdavanja – dodaju na kraju u Agenciji.

Nekoliko ljudi u Austriji završilo je u bolnici nakon što su koristili, kako se sumnja, lažne verzije lijeka protiv dijabetesa Ozempic danskog Novo Nordiska – objavio je prošli utorak austrijski regulator za zdravstvenu bezbjednost u prvom takvom izvještaju dok se širi potraga za falsifikatorima. 

– Pacijenti su dobili hipoglikemiju i napadaje, što su ozbiljne posljedice koje ukazuju na to da je proizvod sadržavao insulin umjesto aktivnog sastojka Ozempica semaglutida – objavio je regulator BASG.

Austrijski istražioci upozorili su u ponedjeljak da falsifikovani lijek možda još cirkuliše među građanima.

Evropska agencija za lijekove (EMA) upozorila je da postoje injekcije s lažnim nazivom Ozempic.

Danski proizvođač lijeka, Novo Nordisk, upozorio je na povećanje ponude falsifikovanog Ozempica na internetu, te njegovog lijeka za mršavljenje Wegovy. Oba lijeka zasnivaju se na semaglutidu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu