Praziluk sadrži dosta vode a malo kalorija ( 28 kcal/1oog) tako da je pogodan za dijetalnu ishranu, kao diuretik i za čišćenje organizma, ali sadrži i dosta korisne sastojke: beta karoten, belančevine, biljna vlakna, biljne masti, kalijum, kalcijum, biljne masti, biljne hormone, vitamine A, B, C, Е… Povoljno je što sadrži i male količine šećera i soli – kaže Jasna Vujičić, nutricionista.
U ishrani se, navodi, koriste korijen, stablo i listovi praziluka.
– Praziluk se u ishrani koristi kao dodatak salatama, supama, pitama ili pržen sa jajima. Nije pogodan za čuvanje u zamrzivaču, mada se u frižideru (nezamrznut) može čuvati 7 do 10 dana – kaže nutricionista.
Praziluk povoljno djeluje na organizam kod mnogih bolesti: alergije, astme, ateroskleroze, bolesti srca i krvnih sudova, bronhitisa, depresije, kašlja, kamena u bubregu, impotencije, pada imuniteta, šećerne bolesti…
– Praziluk čisti krvne sudove od masnih naslaga i povišenog holesterola. Može se koristiti kao diuretik, antioksidans i povoljno djeluje protiv mikroba (kao neka vrsta antibiotika). Pošto praziluk sadrži dosta hranljivih i ljekovitih sastojaka a malo kalorija, koristi se u mnogim dijetama protiv gojaznosti i za održavanje vitke linije – navodi Vujičić, piše Kurir.
Dame mogu da ga koriste i u svrhu ljepote. Vitamin Е i karoten koji posjeduje dragocjeni su za njegu kože.
Praziluk je korisno povrće kao hrana, kao prirodan lijek za prevenciju i liječenje mnogih bolesti, pa ga preporučujemo za ishranu. Ipak, ne treba pretjerivati sa dnevnim količinama praziluka, pošto u većim količinama može biti i štetan za organizam.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu