Magazin

ZDRAVLJE JE NAJBITNIJE Stručnjaci tvrde da na opekotine ne treba stavljati ulje, ovo je najbolji lijek

Na opekotinu na ruci nikako ne treba stavljati ulje, šećer ili žumance.

ZDRAVLJE JE NAJBITNIJE Stručnjaci tvrde da na opekotine ne treba stavljati ulje, ovo je najbolji lijek
FOTO: BESTIE/YOUTUBE/SCREENSHOT

Ovo savjetuje dr Ivana Stefanović.

Ona kaže da ukoliko dođe do opekotine prsta, šake ili ruke, najvažnije je da se rashladi to mjesto kako bi se izvukla temperatura.

U pripremi praznične trpeze, ali i u svakodnevnoj situaciji dešava se da dođe do opekotina prsta, šake ili ruke, a stručnjaci preporučuju da se to mjesto prvo rashladi kako bi se izvukla temperatura, a kasnije namaže gelovima ili mastima koje su namijenjene za opekotine.

– Visoka tempereatura na mjestu opekotine dalje razara tkivo i pravi toksične stvari. Dakle, treba da to rashladimo, a ako ne prolazi javiti se ljekaru za dalji tretman, možda čak i hiruški, a nikako ne treba bušiti plik – rekla je Stefanovićeva.

Ako se radi o maloj površini dovoljno je samo rashladiti i upotrebiti kremu, a ne preporučuje se ni stavljanje leda ni u kom slučaju jer može se izazvati smrzotina, što opekotinu može učiniti još težom.

Stepeni opekotina

Prvi stepen podrazumijeva da je najčešće zahvaćen samo površinski sloj kože. Sipmtomi prvog stepena su crvenilo, bez mjehurića uz eventualno blago izraženu bolnost. Primjer ovog stepena su opekotine od sunca, i kod ovog stepena nije neophodna posjeta ljekaru i ako se pravilno postupa, ova vrsta opekotine nikad ne ostavlja trajni ožiljak i najvažnija je hidratacija rane.

Pročitajte još

Drugi stepen podrazumijeva da je zahvaćen površinski sloj srednjeg sloja kože. I u ovom slučaju javlja se crvenilo, ali i mjehurići ispunjeni prozirnom tečnošću, uz jače izraženu bol. Mogu biti posljedica kratkotrajnog kontakta s plamenom ili vrelom tečnošću. Bol kod ovog stepena opekotine može biti i izražena, ali i ako se sa ovom opekotinom pravilno postupa nikada ne ostavlja trajne ožiljke. Ne probijajte mjehuriće, a zavisno od površine koja je zahvaćena nije loše ni posjetiti ljekara jer je postupak liječenja u ovom slučaju malo složeniji.

Treći stepen znači da su zahvaćeni svi slojevi kože, tkivo je blijedo, a bolnost se ne osjeća jer je došlo do destrukcije živčanih završetaka. Ovaj stepen opekotina obično ostavlja trajne ožiljke, čaki i uz pravilno posuptanje i zbog toga je potrebna hitna intervencija ljekara, prenosi RTS.

Četvrti stepen zahvata duboke strukture odnosno krvne žile, mišiće, kosti, a kao u slučaju opekotina trećeg stepena potrebna je hitna intervencija doktora.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu