Alarm zvani ljeto je počeo da zvoni i vrijeme je da polako pripremate tijelo za plažu.
Počnite od plana vježbanja uz koji možete da izgubite 4-6 kilograma za mjesec dana, zategnete tijelo i osjećate se ljepše i poletnije. Međutim, kao i kod svakog fitnes programa, rezultati neće biti vidljivi ukoliko ne korigujete i ishranu, poručuje fitnes trener i master prof. sporta i fizičke kulture Milan Zarić.
– Redovno vježbanje znači da se treba “znojiti” tri puta nedjeljno po sat vremena, dok korekcija ishrane podrazumijeva da, prije svega, nema kasnih obroka i prostih šećera, odnosno slatkiša. Trebalo bi uvesti 4-5 manjih, zdravih obroka na bazi ribe ili piletine i sezonskog povrća, naročito zelenog. Voće je dozvoljeno, ali ne u popodnevnim časovima – objašnjava Milan Zarić.
Pet veličanstvenih
Da bi vježbanje bilo efikasno trebalo bi uvesti takozvane kompleksne vježbe, koje uključuju veće grupe mišića istovremeno.
Pet vježbi koje ne smijete preskočiti su:
Čučanj: Mnogi ga nazivaju “njegovo veličanstvo”, i uopšte ne preteruju, odlična vežba koja angažuje mišiće nogu i sedalnu regiju. Sagoreva veliku količinu energije što posebno utiče na mršavljenje.
Iskorak: Još jedna od vežbi koja angažuje kompletnu muskulaturu nogu i sjedalne regije. Postoji dosta varijacija ove vježbe, ali nećete pogriješiti ni sa jednom.
Sklekovi: Žene uglavnom misle da je to “muška” vježba, a opet žele da imaju lijepe i zategnute ruke, pogotovo tricepse. Za početak možete raditi lakšu verziju vježbe gdje ste oslonjeni na koljena.
Trbušnjaci: Ako je neka vježba na vrhu liste kao najvažnija onda je to ona za stomak. Na početku svakog treninga odvojite bar 10 minuta za trbušnjake.
Vježbe s tegovima: Ne bježite od tegova – strah da ćete izgledati kao muškarci ukoliko budete radili s opterećenjem je neosnovan. Za tegove izaberite težinu od 1-5 kilograma, kod sprava opterećenje možda da bude i veće.
Navedene vježbe su anaerobne, odnosno predstavljaju vježbe snage. Uz njih, prilikom svakog treninga, trebalo bi da uvedete i aerobnu (kardio) aktivnost. Možete da birate između trčanja, brzog hodanja, vožnje bicikla, rolera, plivanja, penjanja uz stepenice, preskakanja konopca… – predlaže trener.
Razlika između ove dve vrste aktivnosti je u tome što aerobna sagorijeva masti dok traje trening, a anaerobna i nakon toga, tj. imaju odložen efekat.
– Nakon mjesec dana redovnog vježbanja povećaće vam se tonus (zategnutost) mišića, smanjiti masne naslage na struku, obim nogu, vjerovatno i zadnjice, povećati kondicija, bićete bolje raspoloženi i izbacićete negativnu energiju. Dovoljno je da izdvojite samo 12 sati mesečno – što je tek pola jednog dana, i budete lepi, zdravi i srećni – poručuje on, prenosi Kurir.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu