Vlasnici voćnjaka u potrazi su za radnom snagom, ne krijući da do dobrog radnika danas i nije baš tako lako doći.
Zato se trude da daju solidne dnevnice, ali i neke druge pogodnosti, za koje misle da će privući berače.
U prvom redu, vlasnici plantaža trude se da radnicima obezbijede dobru hranu, s obzirom na to da berači, tokom radnog dana, imaju i doručak i ručak. Zato posežu za raznim „mamcima“ – od domaćeg pasulja i gulaša, preko kolača, sladoleda i lubenice, pa sve do pečenja.
Primjera radi, u Semberiji, gdje dnevnice za branje šljiva idu i do 130 KM, ali ni to nije dovoljno da se vlasnici plantaža, bez muke, snađu za dovoljan broj radnika.
– Radnici rade od 7 do 15 ili od 8 do 16 časova. U 10 časova imaju obezbijeđen doručak. U podne je kafa, uz sladoled ili lubenicu, a bude i kolača ili torte. Takođe, imaju i ručak kad završe posao. Bez obzira na sve, ljuta je muka doći do radnika – ističu za Srpskainfo iz Udruženju poljoprivrednika sela Semberije i Majevice.
Jedna plantaža iz Srpske otišla je i korak dalje, pa radnicima nudi i – pečenje.
„Radno vrijeme je od 7.30-17.00 časova. U sklopu radnog vremena su pauze za ručak, piće, kafa itd… Najvjerovatnije ce biti posluženo 2977175, salate i pita. Dnevnica po dogovoru – satnica ili učinak“, navodi se u jednom oglasu.
U Udruženju voćara Srpske naglašavaju da pečenje u ponudi i nije bogzna kako skup izdatak, s obzirom na to da prasići nikad nisu bili jeftiniji.
Dragoja Dojčinović, predsjednik ovog udruženja, kaže da njegove kolege i on radnicima najčešće za ručak služe naša tradicionalna jela.
– Tu su pasulj, gulaš, paprikaš, kupus, čime su berači izuzetno zadovoljni. Za doručak, radnici uglavnom imaju konzerve, sendviče, te čaj, sok, jogurt, ko, već, šta voli – kaže Dojčinović za Srpskainfo.
Prema njegovim riječima, neki vlasnici voćnjaka za ručak naručuju jela iz restorana.
– Tako im je jednostavnije, ali je i skuplje, nego da sami pripremaju ručkova.Ti obroci uglavnom koštaju oko 10 KM. S druge strane, oni koji imaju radnike sa strane, najčešće im sami kuvaju – ističe Dojčinović.
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, pridružite se našoj Viber zajednici ili čitajte na Google News.