Magazin

Bijela, smeđa ili plavo-zelena: Evo koji faktori utiču na boju ljuske jaja

Kokošija jaja mogu biti u različitim bojama, a uobičajeno je da se u supermarketu mogu naći i smeđa i bijela jaja.

jaje
FOTO: PRVA/YOUTUBE/SCREENSHOT

Međutim, mnogi ljudi ne znaju šta uzrokuje različite boje jaja.

Odgovor je zapravo vrlo jednostavan. Boja jaja zavisi o pasmini kokoši. Na primjer, Vajt Legorn kokoši nose jaja s bijelom ljuskom, dok Playmut Roks i Rod Ajland Rids nose jaja sa smeđom ljuskom. Neke pasmine kokoši čak nose plava ili plavo-zelena jaja.

Različite boje ljuske jaja potiču od pigmenata koje proizvode kokoši. Glavni pigment u smeđim ljuskama jaja zove se protoporfirin. Napravljen je od hema, spoja koji krvi daje crvenu boju.

Pročitajte još

Glavni pigment koji se nalazi u plavim ljuskama jaja zove se biliverdin, koji takođe dolazi od hema. To je isti pigment koji modricama ponekad daje plavo-zelenu boju.

Ljuske jaja takođe mogu varirati u boji kod iste pasmine kokoši, zavisno o genetskoj dominaciji među pojedinim pticama. No, iako je genetika glavni faktor koji određuje boju jaja, drugi faktori takođe mogu uticati na nju, piše Klix.

Na primjer, kako kokoši koje nose smeđa jaja stare, one imaju tendenciju da nose veća jaja svijetlije boje. Okruženje kokoši, ishrana i nivo stresa takođe mogu donekle uticati na boju ljuske. Ovi faktori mogu učiniti nijansu svjetlijom ili tamnijom, ali ne moraju nužno promijeniti samu boju. Pasmina je i dalje glavni faktor kada je u pitanju boja jaja.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu