Društvo

ČAMDŽIJA ZAŠTITNIK BJELOGLAVIH SUPOVA Dragan spasio desetine ptica na Uvcu

Nebitno je Draganu Gujaničiću, koji je prije nekoliko dana iz Uvačkog jezera izvukao mladunče bjeloglavog supa, da li će se krilati mališa zvati po njemu, jer obično biva da se pticama nadjene ime spasioca ili po svecu na čiji praznik se sve odigralo.

ČAMDŽIJA ZAŠTITNIK BJELOGLAVIH SUPOVA Dragan spasio desetine ptica na Uvcu
FOTO: FOND ZA ZAŠTITU PTICA GRABLJIVICA / PRIVATNA ARHIVA

Važno mu je da je nespretni i punački ptić živ i zdrav i da će se uskoro vinuti pod nebo. Da se strogo drži do prakse da se bjeloglavim supovima daju imena ljudi koji su ih spasili, Draganovo ime bi do sada zadužilo petnaestak gospodara uvačkih litica.

Nedelja je bila, Petrovdan, kada je Gujaničić, koji prevozi turiste Zlatarskim jezerom, iz kampa Markova ravan povezao grupu gostiju iz Aranđelovca na krstarenje kanjonom Uvca do Ušačkih pećina. Sa njim su u brodiću bili Dragan Kovačević, kod koga Gujaničić radi kao čamdžija, i njegov sin Sretko. Dio rute prolazi ispod visokih, strmih litica na kojima se gnijezde bjeloglavi supovi. Ovo je doba godine kada se proljetos izlegli ptići odvažavaju na svoj prvi let. Dogodi se da mladunce izdaju krila i da upadnu u jezero.

Negdje blizu Ušačkih pećina turisti su u jezeru primjetili pticu koja je pokušavala da se iskobelja iz vode. Odmah sam znao da je mladunac čiji prvi let nije uspio. Krenuli smo brodićem prema njemu, ali je on ušao u malu pećinu – priča Dragan Gujaničić iz Akmačića kod Nove Varoši.

U dušu zna ćud ovih lešinara. Odavno zna kako da im priđe.

– U pećinu sam ponio majicu i ušao spreman da osjetim neprijatan miris zelene tečnosti koji supovi ispuštaju kada osjete da su ugroženi. Ove ptice znaju da se brane ujedima. Bacio sam mu majicu na glavu, uhvatio ga, on me je par puta ugrizao za ruke, ali se ubrzo smirio. Unio sam ga u brodić – prepričava Dragan za Blic.

FOTO: FOND ZA ZAŠTITU PTICA GRABLJIVICA / PRIVATNA ARHIVA
FOTO: FOND ZA ZAŠTITU PTICA GRABLJIVICA / PRIVATNA ARHIVA

O ptiću koga su izvukli iz jezera Gujaničić i Kovačević obavijestili su nadležne iz Specijalnog rezervata prirode “Uvac”. Ptić je predat u sigurne ruke gdje je ustanovljeno da nije povrijeđen. Smješten je u volijeru za oporavak kod brane u Rastokama gde će sačekati dozvolu za puštanje u prirodu. Mogući razlog zbog koga je sup pao u jezero jeste njegova težina – na vagi je izbrojao svih 10 kilograma, što baš i ne priliči njegovoj starosti.

Gest koji je uz pomoć Kovačevića učinio Gujaničić je za svaku pohvalu, ali nije preporučljiv i zbog bezbjednosti čovjeka i zbog ptica. Bolje je pozvati nadležne iz Rezervata “Uvac”. Dragan Gujaničić smio je da tvrdi da on umije sa supovima i da u nedjelju nije ugrozio ni svoj ni život ptice.

– Posvetio sam im dobar dio života. Prije nego što je osnovan Rezervat “Uvac” postojala je Fondacija beloglavog supa koju je vodio moj prijatelj Borko Obućina. Tada je ovde živjelo 30-40 jediniki ovih ptica, a danas ih ima 600-700. Dijete sam bio kada se ovdje desio masovan pomor bjeloglavih supova. Pričalo se da su lovci i šumari trovali vukove pa su pocrkali i lešinari. Od tada sam zavolio supove i vremenom sve naučio o njima – kaže on. Neće se miješati u izbor imena, ali kada bi ga pitali, rekao bi – Aranđel. Zbog turista iz Aranđelovca koji su ptića opazili u jezeru.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu