Ipak, to najčešće nije slučaj pa i manja izloženost može imati koristi za zdravlje.
Dijetetičarka Lisa Endrus izdvojila je koju bi životnu naviku, koja se direktno povezuje uz prehranu, trebali prestati raditi oni ljudi koji imaju problema s visokim holesterolom.
Prema njenom mišljenju, ključna navika koju trebate usvojiti jeste smanjivanje unosa hrane bogate zasićenim mastima. Zasićene masti, koje se u velikim količinama nalaze u crvenom mesu, punomasnim mliječnim proizvodima, maslacu i prženoj hrani, potiču jetru da proizvodi LDL (loš) holesterol koji može začepiti arterije.
Stručnjaci savjetuju da, za zdraviji nivo holesterola, zamijenite crveno meso mršavijim proteinima poput piletine, puretine, ribe i mahunarki.
– Umjesto maslaca koristite ekstra djevičansko maslinovo ulje i ulje avokada. Istraživanja sugerišu da to može smanjiti rizik od kardiovaskularnih bolesti – ističe Endrus.
Dodaje kako to što imate visoki holesterol ne znači da više nikada ne biste trebali pojesti hamburger s krompirićima. Bitna je umjerenost, te izbor namirnica s niskim udjelom zasićenih masti u svakodnevnoj prehrani može značajno poboljšati holesterol, piše Avaz.
Osim strategije u kojoj ne jedete toliko hrane bogate zasićenim mastima, dijetetičarka je izdvojila što još možete učiniti za zdraviji nivo holesterola: povećajte unos vlakana, jedite više ribe, smanjite unos dodanih šećera, te ograničite unos alkohola.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu