Društvo

Doktorka o stanju dječaka zaraženog hepatitisom "Čekaju analize i odgovor da li će djetetu biti POTREBNA NOVA JETRA"

Devetogodišnji dječak iz Srbije za kojeg se sumnja da je zaražen hepatitisom nepoznatog porijekla prebačen je juče u Italiju, u bolnicu u Bergamu.

Doktorka o stanju dječaka zaraženog hepatitisom "Čekaju analize i odgovor da li će djetetu biti POTREBNA NOVA JETRA"
FOTO: RTS / SCREENSHOT

Dječak je dobro, kaže za RTS gastroenterolog i načelnica Odeljenja hepatologije u Institutu za majku i dijete doktorka Ivana Kitić.

Italijanski ljekari će odlučiti da li je mališanu neophodna transplantacija i nova jetra.

Dječak je na liječenju u Italiji od srijede, u bolnici u Bergamu, a prethodno se liječio u Institutu za majku i dijete, gdje je stigao iz bolnice u Čačku. Za sada nema potvrde da je riječ o novom hepatitisu.

Gastroenterolog i načelnica Odjeljenja hepatologije u Institutu za majku i dijete dr Ivana Kitić, kaže za RTS da je dječak dobro.

– Dječak je dobro, dobrog je opšteg stanja, za sada se tamo rade dodatne analize da bi se procijenila potreba za eventualnom transplantacijom jetre i zbog toga je dječak u Italiji – dodaje Kitićeva.

I Institutu za majku i dijete nema novih pacijenata za koje se sumnja da imaju novi tip hepatitisa.

– Koliko je meni poznato za sada u našoj zemlji nema novih pacijenata, ali jedan veliki oprez. Moramo biti oprezni da bismo na vrijeme uradili sve analize u slučaju potrebe za ispitivanjem nekog novog djeteta – dodaje Kitićeva.

U više od 20 zemalja prijavljeni su slučajevi djece oboljele od hepatitisa nepoznatog porijekla, piše Blic.

Pročitajte još

– Kada govorimo o hepatitisu nepoznatog uzroka, kao što je u ovom slučaju riječ, i u svetu i kod nas kod pacijenata kod kojih su sprovedena sva virusološka, imunološka, metabolička i neka dodatna ispitivanja, kada nemamo jasan uzrok, on se zbog toga zove nepoznatog uzroka – objašnjava Kitićeva.

Broj oboljelih u svijetu je u porastu, a za sada je prijavljeno oko 450 pacijenata, dok je nekoj djeci potrebna transplantacija jetre.

– Taj broj nije veliki, ali je veliki oprez, s obzirom na to da se još ne zna razlog – dodaje doktorka.

Ističe da je pominjan adenovirus kao uzročnik, ali i da to nije novi virus.

– Adenovirus nije nikakav novi virus, možda je ovdje riječ o novom soju ovog virusa, ali za sada nema takvih jasnih potvrda. Mi možemo da kažemo da smo mi našim ispitivanjima takođe dobili podatke da nema za sada poznatog uzročnika ni kod našeg pacijenta, tako da ako gledamo na tu definiciju on jeste taj hepatitis – kaže doktorka.

Ističe da jetra jeste u lošem stanju kod ove vrste hepatitisa i da može doći do naglog otkazivanja jetre.

– Naš pacijent jeste ispoljio takve simptome, on je zato upućen u transplantacioni centar i takva djeca moraju da budu u transplantacionom centru u slučaju potrebe za transplantacijom – naglašava Kitićeva.

Na pitanje koji simptomi treba da budu alarm za roditelje, doktorka Kitić kaže da prvi simptomi mogu da budu kao i kod bilo kog virusa – temperatura, proliv, povraćanje, mučnina.

– To su opšti simptomi i viđaju se kod različitih stanja i bolesti. Međutim, ono što je karakteristično kod ovog ili bilo kog tipa hepatitisa to je žutilo beonjača, odnosno žutica – dodaje doktorka.

Ističe da žutica postoji kod svih hepatitisa, ali da u ovom slučaju je pojava žutice znak da roditelji treba hitno da dovedu dijete na ispitivanja.

– Da se urade osnovne laboratorijske analize jetrenih funkcija i jetre i tek onda možemo da govorimo da li ima potrebe za nekim dodatnim ispitivanjima – navodi ona.

Trenutno u Srbiji postoje i drugi virusi koji, kako kaže, mogu imati umerenu žuticu i da je zbog toga neophodno kompletno ispitivanje.

– Kada se pojavi žutilo kože ili beonjača, bleda stolica, jako taman urin – to je znak da hitno dovedete dijete. Ako dijete ne ispoljava takve tegobe, zaista nema potrebe za povećanu brigu – napominje Kitićeva.

Kada je riječ o preventivi, doktorka kaže da ako je riječ o virusnom porijeklu ovog hepatitisa, pranje ruku i higijena su najvažniji.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu