Osim toga, Centar traži i izmjene i dopune Zakona o ombudsmenu kojima će biti predviđeno da Predsjedništvo BiH predlaže ombudsmene sa liste uspješnih kandidata. Listu bi, kako se navodi, utvrđivala nezavisna komisija nakon provedenog javnog konkursa, a većinu u nezavisnoj konkursnoj komisiji imali bi predstavnici civilnog društva.
Centar predlaže da za ombudsmena može biti predložena i imenovana samo ona osoba koja ima najmanje 10 godina iskustva i rezultate u oblasti civilne zaštite ljudskih prava, te da plata ombudsmena ne bude veća od tri prosječne plate u BiH.
Kao jedan od razloga za izmjene zakona i neobnavljanje mandata ombudsmena u Centru navode da je 99 odsto građana nezadovoljno njihovim radom i da nemaju povjerenja u instituciju ombudsmena za ljudska prava, koja godišnje troši 2,5 miliona KM.
– Sadašnji ombudsmeni su nekredibilni, neprepoznatljivi i nemaju rezultate i empatiju za ugrožene. Pored toga, ombudsmeni izbjegavaju da postupaju po službenoj dužnosti, birokratizovali su instituciju i postupak za zaštitu ljudskih prava, a važnije su im visoke plate, tezge i druge privilegije od zaštite ugroženih – navode u Centru za humanu politiku.
Dodaju da među ispitanim građanima dominiraju komentari da su ombudsmeni za ljudska prava izmišljena institucija, “birokrate, neradnici, paraziti, partijski džabalebaroši, i da ne vrijede ni 2,5 KM”.
– Građani su u svojim komentarima naveli da i ih treba rastjerati i ukinuti zbog sve veće nepravde – stoji u inicijativi Centra.
Poslanica Naše stranke u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, Mirjana Marinković-Lepić, ističe da je sadašnjim ombudsmenima davno istekao mandat te da je jasno da se oni postavljaju po političkoj liniji, odnosno političkim dogovorom.

– Iz tog razloga imamo i brojne funkcionere koji čak i bez ikakve obnove mandata ostaju na tim pozicijama. Zakoni bi se trebali promijeniti, pogotovo Zakon o radu u institucijama BiH, na način da se ne može prećutno obnoviti mandat, kao što je to slučaj sad, već da se mora u tačno određenom roku, prije isteka mandata, raspisati konkurs – ističe Marinković-Lepića za Srpskainfo.
Komentarišući rad ombudsmena, Marinković-Lepić ističe da redovno dobijaju njihove izvještaje i da se slaže da uvijek mogu raditi bolje. Saglasna je da ombudsmeni nisu dovoljno vidljivi i da javnost malo zna o njihovim aktivnostima.
– Činjenica je da su procedure vezano za rad ombudsmena poprilično komplikovane i mislim da nisu dovoljno efikasne, ali to je, opet, sve do političke volje. Mi u parlamentu moramo da usvojimo zakone koji će unapređivati rad svih institucija, pa i Institucije ombudsmena – navodi ova poslanica.
Poslanik PDP u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, Branislav Borenović, ističe za Srpskainfo da je svaka inicijativa koja ide u smjeru da se poboljša određeno zakonsko rješenje dobrodošla.
On kaže da je opravdana kritika da institucija obudsmena nije dovoljno vidljiva i da se vjerovatno više očekuje od nje.

– Kako i na koji način to zakonski redefinisati i unaprijediti nešto je o čemu se treba razgovarati. Kada nam dođe ta inicijativa Centra vidjećemo šta konkretno predlažu. U svakom slučaju, inicijativa ima smisla. Nevladine organizacije koje prate rad institucija imaju dovoljno kredibiliteta i saznanja koja mogu biti korisna – smatra Borenović.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu