Iako je važno da oni koji treniraju moraju konzumirati dovoljne količine proteina, koje se uglavnom dobijaju iz mesa i mliječnih proizvoda, otkriveno je da grožđe može biti ključ za poboljšanje zdravlja mišića.
Postoji zanimljiva veza između konzumiranja grožđa i funkcije mišića, koja je otkrivena kod mužjaka i ženki miševa, pokazali su rezultati studije. Rezultati mogu biti značajni ne samo za sportiste, već i za sve one koji žele da poboljšaju funkciju i zdravlje svojih mišića.
Iako istraživanje na ljudima još uvijek nije sprovedeno, rezultati mogu biti korisne informacije za one koji se bave fizičkim aktivnostima, te ih podsticati da se okrenu prirodnim izvorima kao što je grožđe, u cilju podrške mišićnom zdravlju.
Miševi su bili podijeljeni u dvije grupe: Jedna grupa je imala standardnu ishranu, dok je druga dobijala istu ishranu uz dodatak grožđa u prahu. Nakon ovoga, tim je analizirao mišićne ćelije kako bi procijenio efekte aditiva grožđa na ekspresiju gena.
Geni se mogu posmatrati kao “uputstvo za funkcionisanje tijela”, objašnjava stručnjak za primarnu sportsku medicinu. U ovom slučaju, dodavanje grožđa dovelo je do značajnih promena u 25 različitih gena. Konkretno, geni koji podržavaju rast mišića, oporavak, metabolizam i opštu funkciju organizma bili su aktivniji, dok su oni povezani sa degeneracijom, skladištenjem masti, insulinskom rezistencijom i upalom bili značajno smanjeni.
Kako grožđe pomaže u funkciji mišića
Grožđe sadrži polifenole, poput resveratrola i kvercetina, koji imaju antioksidativna i antiinflamatorna svojstva. Ove supstance mogu pomoći u smanjenju upale i oksidativnog stresa, koji mogu ometati oporavak i rast mišića. Resveratrol posebno poboljšava cirkulaciju, ali i isporuku kiseonika i hranljivih materija do mišića, što je od ključne važnosti za njihov rast i oporavak.
Grožđe je uglavnom sastavljeno od vode i ugljenih hidrata, što ga čini odličnim za hidrataciju i dodavanje energije nakon napornog treninga. Međutim, ono se obično ne smatra glavnom hranom za izgradnju mišića, već su to namirnice poput govedine, piletine, ribe, jaja, mlečnih proizvoda, pasulja, sočiva i proizvoda od soje, prenosi “Jahu lajf”.
Potrebno je ipak imati u vidu da je studija sprovedena na miševima, a ne na ljudima, tako da se ne može pretpostaviti da će rezultati biti identični za ljude. Još jedno ograničenje je to što se studija fokusirala na ekspresiju gena, a ne na stvarnu funkciju mišića. Ipak, grožđe je svakako preporučljivo jesti, jer je hranljivo voće koje pruža dobru hidrataciju i polifenole.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu