Boja žumanaca zapravo je povezana s vrstom hrane koju kokoške konzumiraju.
Kokoške koje se hrane namirnicama bogatim karotenoidima, prirodnim pigmentima prisutnim u kukuruzu, šargarepi i raznim vrstama zelene hrane, proizvode jaja s intenzivno žutim ili narandžastim žumancima.
S druge strane, kokoške koje u ishrani imaju više žitarica poput pšenice i zobi, nose jaja s blijedožutim žumancima. Postoji uvreženo mišljenje da tamnija žumanca znače kvalitetnije i hranjivije jaje. Ipak, boja žumanceta nije pouzdan pokazatelj nutritivne vrijednosti. Istraživanja pokazuju da jaja s tamnijim žumancima mogu da sadrže više vitamina A i luteina, ali te razlike nisu značajne.
Takođe, mnogi tvrde da su jaja s narandžastijim žumancima ukusnija. Ipak, ukus jajeta više zavisi o raznovrsnosti ishrane i uslovima uzgoja kokošaka nego o samoj boji žumanaca. Kokoške koje imaju pristup otvorenim pašnjacima i raznoliku ishranu obično nose jaja bogatijeg ukusa, piše Žena Blic.

Uz boju žumanaca, često se postavlja pitanje utiče li boja ljuske jajeta na kvalitet. Boja ljuske, bilo da je bijela ili tamnija, ne utiče na nutritivnu vrijednost ili ukus jajeta. Ona isključivo zavisi o vrsti kokoške: bijele kokoške nose bijela, a braon kokoške tamnija jaja.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu