Banjaluka

Kako i gdje uštediti: Računi za KOMUNALIJE VEĆ "KOLJU", gradski prevoz i voda mogli bi postati luksuz

Svakodnevna poskupljena hrane, cijene goriva zbog kojih se vozači hvataju za glavu, skuplje karte za prevoz, dovoljni su razlozi da Banjalučani ozbiljno razmišljaju gdje sve mogu da uštede. Mnoge, s razlogom, plaši da će u dogledno vrijeme skočiti i cijene komunalija. A već sada ih računi, kažu, “zaklaše”.

Kako i gdje uštediti: Računi za KOMUNALIJE VEĆ "KOLJU", gradski prevoz i voda mogli bi postati luksuz
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Nije bitno da li neko živi sam, u paru ili je riječ o četvoročlanoj porodici. Svako od njih za mjesečne dadžbine izdvaja puno novca. Posebno od kada su namirnice sve skuplje, a plate i penzije, posebno u privatnom sektoru, stagniraju i ne prate povećanje cijena.

Sagovornici Srpskainfo kažu da im i sama najava poskupljenja komunalija izaziva ozbiljnu nelagodu, ali i paniku. Marko Božić, koji živi sam, mjesečno za sve režije izdvaja do 300 KM. U to ulaze računi za grijanje, struja, voda, odvoz smeća, internet i kablovska. Najveće poskupljenje, do sada, primjetio je na računima za grijanje. Stanovi u zgradi u kojoj živi griju se na plin, a cijena ovog energenta mijenjala se tokom cijele sezone.

FOTO: FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

– Od 3,37 KM po kubiku u januaru prošle godine došla je do 4,94 KM po kubiku u januaru ove godine. Razlika na mjesečnom nivou je oko 60 KM. Jedina sreća je što se u ovom slučaju grijanje ne plaća cijele godine, ali svakako ću morati da razmišljam da nekako uštedim za sljedeću sezonu – kaže on za Srpskainfo.

Prema njegovim riječima, prevoz je već bezobrazno skup, bez obzira na cijene goriva.

– Ako se na sve ovo “nakarika” i poskupljenje vode i struje, plašim se da jedna prosječna plata, i to ona realna, a ne onu koju prikazuje “statistika”, neće biti dovoljna da podmiri najosnovnije troškove i nešto hrane za četvoročlanu porodicu. Moji troškovi, a samac sam, mjesečno su do 300 KM. Kako će izgledati život četvoročlane porodice u kojoj samo jedan član radi za 600, 700 KM i ima dva školarca, ne smijem ni da pomislim. Nadam se da će to doći na dnevni red prije nego što svi budemo primorani da bježimo trbuhom za kruhom – naglašava on.

Voda
FOTO: FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Za tročlanu porodicu Bogan iz Banjaluke najveći problem su računi za struju. O poskupljenju ne smiju ni da misle, jer ih već sada plaćanje “zakla”. Kako su nam rekli, mjesečno za struju izdvajaju od 70 do 90 maraka, kvartalni računi za vodu iznose oko 60, a mjesečni račun za smeće je 12,60 KM.

– Ako dođe i do minimalnog poskupljenja osnovnih komunalija, moraćemo da uvedemo neke restrikcije. Struja je, ionako, već preskupa. Stvarno ne znam gdje odu toliki kilovati, s obzirom da se grijemo na drva, da je tročlano domaćinstvo bez djece. Mašina za veš u prosjeku radi tri puta sedmično, samo je bojler uključen non-stop. Pa, pitam vas da li je to realna potrošnja – ljutito kaže Živka Bogdan.

FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RINGIER
FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RINGIER

Račun za struju za mart iznosio je 96 maraka. Kad podijele ukupan račun, za vodu mjesečno izdvajaju oko 20 maraka. Za mjesečno izdvajanje za smeće i kanalizaciju kaže da je podnošljivo.

Pročitajte još

– Gradski prevoz je ionako skup, za ono što nam nude. Linije koje nisu baš precizne, negdje su baš rijetke, a o unutrašnjosti autobusa da ne pričamo. Ako poskupa karte, definitivno ću odustati od vožnje – upozorava ona.

Mladi par iz Banjaluke za Srpskainfo kaže da su račun za struju za mart platili 15 KM više u odnosu na mjesec ranije iako nisu trošili ništa više nego uobičajeno.

– Ne znamo kako je došlo do te razlike. Inače, nas dvoje za režije mjesečno izdvajamo oko 200 KM – kažu oni.

Sudeći po najavama, Banjalučani bi u dogledno vrijeme mogli da izdvajaju više novca za osnovne komunalne usluge. Prvi na redu je javni prevoz, a ne zaostaju ni druge djelatnosti bez kojih normalan život nije moguć. Naime, nakon višemjesečnog natezanja, svađe preko medija, protesta prevoznika i opiranja gradonačelnika Draška Stanivukovića, koji je izričito bio protiv povećanja cijene karata u javnom prevozu, došlo je do preokreta.

On je nedavno potvrdio da Grad više ne može da finansira gubitke autobuskih prevoznika u Banjaluci i da moraju uputiti u proceduru zahtjev prevoznika za povećanje cijene karata u gradskom i prigradskom prevozu. Tako je na adresu Skupštine grada upućena odluka kojom se treba odobriti povećanje cijene karata u gradskom i prigradskom prevozu za 15,5 odsto. Kako bi to poskupljenje stupilo na snagu od 1. maja, bila je potrebna saglasnost gradskog parlamenta.

Odbornici, međutim, to pitanje nisu razmatrali na današnjem zasjedanju.

Pročitajte još

Nažalost, ovo poskupljenje nije jedino koje u narednim mjesecima može pokucati na vrata Banjalučana. U gradskom “Vodovodu” nisu isključili mogućnost da i oni u narednim sedmicama upute Gradu zahtjev za povećanje cijene vode svojim korisnicima.

– “Vodovod” je možda u još goroj situaciji od drugih komunalnih preduzeća u Banjaluci; povećani su rashodi kada su u pitanju troškovi električne energije, goriva i ostalih materijala za održavanje vodovodne mreže, a smanjeni su nam prihodi. Odlukom Ustavnog suda RS ukinuta je naplata naknade za mjerno mjesto i po tom osnovu su nam smanjeni prihodi za oko pet odsto ili za više od milion maraka – rekao je za Srpskainfo v.d. direktora ovog preduzeća Predrag Duduković.

Predrag Duduković
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Dodao je da imaju prijedlog kako da prevaziđu tu krizu i da će taj prijedlog uputiti Gradu u narednih 15 dana.

Nije želio da priča o detaljima, a isto tako nije želio da se taj njihov prijedlog posmatra kao zahtjev za povećanje cijene vode.

– Najlakše je da podignemo cijenu naših usluga na teret korisnika za određen iznos, kako bi nadoknadili taj manjak. Ja sam uvijek protiv takvog rješenja. Ako je bilo kako moguće da to izbjegnemo i da “Vodovod” nastavi normalno da funkcioniše, mi ćemo to i uraditi. Povećanje cijene naših usluga će biti iskorišteno kao posljednja moguća varijanta, kako preduzeće ne bi došlo u problem – naveo je Duduković.

U Centru za predškolsko vaspitanje i obrazovanje, u čijoj nadležnosti se nalazi više od 20 vrtića, u kojima boravi oko 2.500 mališana, rekli su nam da za sada nemaju namjeru da od Grada traže odobrenje za povećanje cijena boravka djece u obdaništima.

– U stalnoj smo komunikaciji sa Gradom, koji je naš osnivač. Ako se nastavi ovakva situacija sa stalnim poskupljenjima, razmotrićemo i odlučiti da li su poskupljenja vrtića neophodna – kaže za Srpskainfo direktorka Centra Jelena Kurtinović.

U redu za poskupljenje i Eko toplane

Korisnici gradskog grijanja takođe ne mogu biti sigurni da će do kraja godine plaćati račune za grijanje po dosadašnjim tarifama. Preduzeće “Eko toplane” Banjaluka uputilo je Gradu Banjaluka zahtjev za davanje saglasnosti na povećanje cijena za isporučenu toplotnu energiju. Taj zahtjev gradska administracija nije prihvatila, ali negativan odgovor ne znači da se priča o mogućem poskupljenju tu završava.

Gradski menadžer Bojan Kresojević je potvrdio da je ovo preduzeće još početkom marta uputilo Gradu zahtjev za povećanje cijene grijanja.

– “Eko toplane” su u svom zahtjevu naveli da je došlo do povećanja njihovih troškova za 35 odsto. Mi smo kao Grad razmotrili taj zahtjev i smatramo da to nije prihvatljivo u ovom momentu za naše građane. Iako nismo prihvatili zahtjev, konstruktivno smo ušli u postupak analize šta se može uraditi – objasnio je Krasojević.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu