Društvo

"Klopka za gelere primijenjena je na velikom broju ranjenika" Doktorka spasila mnoge živote tokom rata svojom inovativnom metodom

U doba ratova, kada hiljade osoba u svijetu stradaju od gelera ili postaju invalidi, patenti doktorke Dušanke Mandić, Beograđanke koja je prva iskustva u medicinskoj struci stekla u Gradiški, u periodu od 1970. do 1978. godine, gdje je formirala Medicinu rada, imaju nemjerljivu važnost.

"Klopka za gelere primijenjena je na velikom broju ranjenika" Doktorka spasila mnoge živote tokom rata svojom inovativnom metodom
FOTO: KURIR/YOUTUBE/SCREENSHOT

Ona je kreirala magnetnu formulu za gelere, što je objasnila u obimnoj i naučno utemeljenoj knjizi “Klopka za gelere”, navodeći mnoga istraživačka i praktična iskustva.  Za ovo otkriće je od Svjetske organizacije za intelektualnu svojinu Ujedinjenih nacija 1996. godine proglašena za ženu pronalazača godine.

– Danas, poslije više od dvije decenije primjene patenta, osjećam obavezu da prenesem i preporučim svoja saznanja o novim dostignućima u medicini. Ovaj vid liječenja pripada novoj tehnologiji, sa energetskim pomacima u organizmu, koji rezultiraju unapređenjem zdravlja i pripadaju kvantnoinformacionoj medicini, novoj oblasti zasnovanoj na drevnim znanjima i novim naučnim tumačenjima – navela je doktorka Dušanka Mandić u uvodniku knjige “Klopka za gelere”.

Ona pojašnjava da se ljekovitost ostvaruje “produženim dejstvom magnetskog dubinskog unipolarno orijentisanog polja” (MADU). Takvim fizičkim poljem, ekološkim i nježnim dejstvom dobro usmjerene prirodne energije, jedne od četiri centralne sile u prirodi, objašnjava Dušanka Mandić, obezbjeđuje se djelovanje na lokalnom i globalnom nivou, na mjestu djelovanja i u cijelom organizmu.

Na taj način otvaraju se brojne nove, neslućene terapijske mogućnosti.

Pročitajte još

Primjenom ovih inovacija, u visokom procentu dolazi do obnavljanja polutvrdog i tvrdog tkiva te regeneracije hrskavice.

– Klopka za gelere primijenjena je na velikom broju ranjenika. Tumačeni su rezultati i praćene lokalne i globalne promjene u organizmu. Pozitivni efekti u liječenju pacijenata zasnivaju se na više združenih mehanizama. Statistički podaci su potvrdili opravdanost primjene klopke za gelere koja je doprinijela bržem ozdravljenju i smanjenom invaliditetu – navela je doktorka Mandić tumačeći iskustva poslije primjene svojih inovacija, sa naglaskom na MADU traku.

– Napredak je postignut u stvaranju novih pupoljaka krvnih i limfnih sudova, regeneraciji hrskavice i kosti te perifernih živaca. Takav pomak u biofizici i u terapijskom postupku značajan je za grupu pacijenata čije zdravstveno stanje ne dozvoljava hirurške intervencije ili kada pacijenti ne žele da se podvrgnu operativnom zahvatu – navedeno je u knjizi “Klopka za gelere” Dušanke Mandić. Za rad u oblasti magnetoterapije stekla je mnoga priznanja širom svijeta.

Međunarodni biografski centar u Kembridžu, 1998. godine, izabrao je Dušanku, članicu Srpske akademije inovacionih nauka, za međunarodnu ličnost godine, priznajući joj veliku pomoć čovječanstvu.

Iste godine Američki biografski institut proglasio ju je za ženu godine.

Među brojnim priznanjima je i zlatna medalja za najbolju biografiju Srbije 2012. godine. Zato je sasvim logično da je ovoj izumiteljki svjetskog glasa posvećeno poglavlje u knjizi “Kratak pregled izumiteljki u Srbiji XX vijeka”, pišu Nezavisne.

Dušanka Mandić proglašena je članom Akademije u Rusiji poslije liječenja oboljelih u Černobilju, nakon nuklearne katastrofe. Nacionalni institut za integrativnu medicinu u Seulu ovu srpsku izumiteljku 2008. predložio je za Nobelovu nagradu, a Evropska asocijacija inovatora 2013. imenovala ju je za Evropskog pronalazača godine.

Humanost

Od 1992. godine dr Dušanka Mandić bavi se humanitarnim radom, prvo u okviru Koordinacionog odbora za humanitarnu pomoć pri Crvenom krstu Jugoslavije, a zatim na klinikama u Beogradu i u Republici Srpskoj. Upravo je emotivni odnos prema ranjenicima u ratovima na području bivše Jugoslavije, kako je navela, podstakao doktorku Mandić da istražuje mogućnosti pomoći unesrećenima.

– Počela sam da pomažem ranjenicima u borbi protiv bola, nakon čega su geleri, na moje i njihovo veliko zadovoljstvo, počeli da izlaze – dodaje ona.

Bogata biografija

Prim. dr sc. med. Dušanka (Dokić) Mandić, rođena je u Beogradu 18. jula 1944. godine. Na Medicinskom fakultetu u Beogradu diplomirala je 1969. godine. Prvo zaposlenje dobila je u Medicinskom centru Bosanska Gradiška 1970. godine. U ovoj sredini, gdje je provela osam godina, osnovala je Službu medicine rada, za šta je 1976. godine dobila Plaketu Medicinskog centra. Od 1978. do 1988. radila je u Institutu za medicinu rada i radiološku zaštitu “Dr Dragomir Кarajović” KCS, Beograd, a zatim od 1988. do 1999. u Saveznom zavodu za zaštitu i unapređenje zdravlja Beograd. Specijalizaciju iz medicine rada završila je na Medicinskom fakultetu u Beogradu 1974. godine, a doktorsku disertaciju iz oblasti medicine rada i socijalne medicine na temu “Studija o mogućnostima unapređenja, organizacije i djelatnosti medicine rada na nivou regiona” odbranila 1990. godine, takođe na Medicinskom fakultetu u Beogradu. Kao član i koordinator, učestvovala je u više naučnih projekata u SFRJ izučavajući dejstvo elektromagnetskih/magnetskih anomalnih polja.

Sa saradnicima je prevela publikaciju SZO “Magnetska polja vodič za zdravlje i zaštitu” 1995. godine. Potpredsjednik je i član Ruske akademije za socijalnu i ekološku brigu o žrtvama katastrofa. Objavila je 133 rada u svijetu i Srbiji, od toga 44 rada iz oblasti elektromagnetizma, magnetizma i biomagnetskih terapijskih efekata.

Od 2000. godine osnovala je sopstvenu Specijalističku ordinaciju MADU, gdje i sada radi.

Za svoja dva patenta, od 1996. do 2002. godine, ima 28 priznanja i nagrada dobijenih u svijetu i u Srbiji. O radu Dušanke Mandić 1999. godine snimljen je dokumentarni film “Čudotvorni magneti” Los Anđelesu, SAD.

Sportisti

Najbolji svjetski teniser Novak Đoković je među mnogim sportistima kojima je Dušanka Mandić pomogla. Oni koriste magnetne trake za brži i efikasniji oporavak poslije izraženih napora. Zato je Đoković prije nekoliko godina, u svečanoj loži na teniskom turniru Rolan Garos, ugostio ovu svjetski priznatu inovatorku u medicini. Ona o svojim iskustvima, naročito s početka naučne karijere, piše i u knjizi o razvoju zdravstva u lijevčanskom kraju, koja će ove godine biti objavljena u izdanju Bolnice Gradiška.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu