Magazin

Ljekari upozoravaju: Oni koji pate od ove bolesti, gazirana pića moraju da izbjegavaju u širokom luku

Odrasli sa dijabetesom tipa 2 imaju veću vjerovatnoću da umru od srčanih bolesti ako piju više od jedne konzerve dnevno, otkrili su istraživači sa Univerziteta Harvard.

Velika štetnost gaziranih sokova na organizam
FOTO: ZDRAVLJEPRESVEGA/YOUTUBE/SCREENSHOT

Vjerovatno ćete živjeti duže ako umjesto toga pijete više čaja ili kafe. Istraživači kažu da bi zamjena gaziranih pića koja šteti zdravlju, toplim napicima mogla da produži vaš životni vijek.

Dr Le Ma je rekao: „Sve u svemu, ovi rezultati pružaju dodatne dokaze koji naglašavaju važnost izbora pića u održavanju opšteg zdravlja kod odraslih sa dijabetesom. Više od 4,3 miliona Britanaca živi sa dijabetesom, prema Diabetes UK, a više od 90 odsto ima tip 2.”

To je uzrokovano problemima sa hemikalijom u tijelu koja se zove insulin, koja razgrađuje šećere u krvi. Stanje uzrokuje da nivo šećera u krvi postane previsok i može vremenom dovesti do srčanih bolesti i moždanog udara.

Pročitajte još

Prethodne studije su povezivale ispijanje oko dvije ili tri šoljice čaja ili kafe dnevno sa manjim rizikom od srčanih bolesti i smanjenjem otoka. Najnovije istraživanje, objavljeno u časopisu BMJ, bavilo se proučavanjem kako ispijanje različitih napitaka utiče na to koliko dugo pacijenti žive.

Istraživači su pratili kako redovno više od 15.000 odraslih Amerikanaca sa ovim stanjem pije čaj, kafu, slatke gazirane napitke, sokove bez šećera, voćne sokove, mlijeko i vodu. Poslije prosječnih 18 i po godina, oko 3.447 je imalo srčane bolesti, a 7.638 je umrlo ukupno.

Pacijenti koji su pili više od jednog gaziranog pića dnevno imali su za petinu veću šansu da umru od onih koji su pili manje od jednog pića mjesečno. Nasuprot tome, pacijenti koji su pili više kafe, čaja, obične vode ili mlijeka sa niskim sadržajem masti imali su manje šanse da umru rano.

Ispijanje do šest šoljica dnevno smanjilo je rizik od smrti za više od četvrtine za ljubitelje kafe i za petinu za one koji piju čaj. Oni koji su povećali količinu kafe koju su pili nakon što im je dijagnostikovan dijabetes, imali su 18 odsto manji rizik od rane smrti u poređenju sa onima koji nisu. Zamjena gaziranog pića kafom smanjila je rizik od smrti za 18 odsto i 16 odsto za čaj.

– Kafa sadrži različite korisne bioaktivne sastojke, koji mogu smanjiti oksidativni stres i upalu. „Čaj je takođe dobar izvor polifenola, posebno katehina, koji imaju antioksidativna i antiinflamatorna svojstva – rekao je doktor.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu