Ovo povrće pomaže i u borbi protiv raka, budući da mladi crni luk i drugo povrće iz porodice alijuma mogu da blokiraju rast ćelija raka, posebno u želucu. Naučnici vjeruju da jedinjenje zvano alicin, koje ovom povrću daje jak ukus, može da spriječi ćelije da se pretvore u kancerogene ili da uspori širenje tumora.
Mladi crni luk pomaže i u sprečavanju bakterijskih infekcija. Ekstrakti mladog crnog luka, belog luka i srodnih biljaka dugo se koriste kao lekovi, jer mogu da “ubiju” bakterije, gljivice i viruse. Laboratorijski testovi pokazali su da, pri dovoljno visokim koncentracijama, neke biljke mogu da uspore rast ili unište bakterije poput salmonele i Escherichia coli.
Pored toga, redovno konzumiranje mladog crnog luka može smanjiti rizik od raznih bolesti. Povrće iz ove grupe bogato je fitonutrijentima, uključujući antioksidanse poput flavonoida i polifenola, koji štite ćelije od oštećenja i “love” slobodne radikale, poznate uzročnike karcinoma, srčanih bolesti i preranog starenja, piše Eklinika
Mladi crni luk doprinosi jačanju imuniteta jer je dobar izvor vitamina C i flavonoida kvercetina. Oba sastojka mogu da ojačaju odbrambeni sistem organizma i pomognu u borbi protiv bolesti.

Takođe, istraživanja su pokazala da ekstrakt mladog crnog luka može imati dejstvo protiv gljivičnih infekcija, naročito protiv gljivica poput Aspergillus niger i Aspergillus parasiticus.
Na kraju, mladi crni luk može pomoći i u borbi protiv upala. Zahvaljujući bioaktivnim komponentama kao što su tiosulfinati i kapaeni, on može da djeluje kao prirodno antiinflamatorno sredstvo.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu