Zdravlje

Najbolja RIBA za zdravlje mozga: Izuzetno je korisna za najvažniji organ u tijelu, evo koliko često treba da se jede

Mozak je jedan od najvažnijih organa u tijelu, pa je važno preduzeti korake kako bismo ga održali zdravim.

riba i povrće
FOTO: SRPSKAINFO

Kvalitetan san, redovna fizička aktivnost, socijalizacija i mentalno stimulisanje, poput rješavanja zagonetki ili čitanja, utiču na zdravlje mozga. Međutim, ishrana igra važnu ulogu u očuvanju zdravlja mozga, a posebno unos omega-3 masnih kiselina.

Najbolja riba za mozak

Jedna od namirnica koja je izuzetno korisna za zdravlje mozga su sardine. Dijetolog Megi Mun naglašava da su odličan izvor omega-3 masnih kiselina, koje su ključne za funkcionisanje mozga, uključujući kognitivne funkcije i emocionalno zdravlje. Omega-3 masne kiseline čiste komunikacione kanale u mozgu, a porcija od 85 grama konzerviranih sardina sadrži 837 miligrama omega-3 masnih kiselina i 21 gram proteina koji pomažu u stvaranju neurotransmitera.

Zanimljivo je da bi redovna konzumacija sardina mogla usporiti starenje mozga. Kako starimo, mentalne funkcije se mogu smanjiti zbog smanjenog protoka krvi i povećane upale u mozgu. Omega-3 masne kiseline mogu smanjiti ovu upalu i podstaći moždane ćelije na proizvodnju protivupalnih spojeva, koji pomažu u čišćenju i popravljanju oštećenja nastalih svakodnevnim stresorima.

Pročitajte još

Koliko često ih treba jesti?

Kalcijum iz sardina podstiče neurone na oslobađanje neurotransmitera, a gvožđe pomaže snabdijevanje mozga kiseonikom. Preporučuje se konzumiranje morskih plodova poput sardina bar jednom nedjeljno, a istraživanja pokazuju da ishrana poput „Mind“ dijete, koja uključuje ove plodove mora, može usporiti starenje mozga do 7,5 godina i smanjiti rizik od Alchajmerove bolesti za čak 53%. Ova dijeta kombinuje mediteransku ishranu, fokusirajući se na hranu koja podržava zdravlje mozga, poput bobičastog voća, orašastih plodova i ribe, prenosi NajŽena.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu