Zdravlje

Ovaj moćan začin može da ublaži bolove u leđima: Dodajte ga u variva, supe, smutije i osjetite kako napetost nestaje

Bol u leđima je postala svakodnevica za mnoge, posebno za one koji većinu dana provode u sjedećem položaju ili zaboravljaju na važnost fizičke aktivnosti.

supa od paradajza
FOTO: FREEPIK

Dugotrajno sjedenje, nepravilni položaji tijela i slabi mišići kičme su najčešći razlog za bol u leđima.

I dok su jačanje mišića, redovni odlasci na fizikalnu terapiju i pravilno držanje ključni za prevenciju i ublažavanje bola, možda je vrijeme da zavirite i u svoju kuhinju. Ishrana dokazano igra važnu ulogu u smanjenju bolova povezanih s upalom, a jedan začin se već decenijama ističe po svojim protivupalnim svojstvima. U pitanju je kurkuma.

Kurkuma je čarobni sastojak

Kurkuma, biljka iz iste porodice kao i đumbir, od davnina se koristi u tradicionalnoj medicini. Njena glavna aktivna komponenta, kurkumin, zaslužan je za karakterističnu žutu boju, ali i za protivupalna dejstva. Prema podacima “Mayo Clinic”, kurkumin može da pomogne u smanjenju bolova uzrokovanih osteoartritisom, išijasom i drugim stanjima povezanima s upalom.

Dodatno, recenzija objavljena u “Journal of Medicinal Food” otkriva da kurkumin pomaže da se regulišu upalni procesi u tijelu smanjujući nivo markera poput C-reaktivnog proteina (CRP) i interleukina-6 (IL-6). Za najbolji učinak preporučuje se da se kombinuje kurkuma sa crnim biberom, čiji sastojak piperin povećava apsorpciju kurkumina do 2.000 odsto.

Tako da, dodajte čajnu kašičicu kurkume s prstohvatom crnog bibera u variva, supe, smutije ili zlatno mlijeko.

Protivupalna ishrana za zdrava leđa

Osim kurkume, važno je da u svakodnevnu ishranu uključite i druge namirnice koje smanjuju upale u tijelu, kao što su:

Omega-3 masne kiseline

Nalaze se u masnoj ribi poput lososa, skuše i sardina, a za vegetarijance odlične alternative su čija i lanene sjemenke i orasi. Omega-3 pomaže da se smanji upala koja može da uzrokuje bolove kod hernije diska ili artritisa.

Pročitajte još

Zeleno lisnato povrće

Spanać i kelj bogati su magnezijumom, mineralom koji pomaže opuštanju mišića i smanjenju napetosti.

Bobičasto voće

Maline, borovnice i jagode sadrže antocijanine, sastojke koji podržavaju oporavak tkiva i ublažavaju upalne procese.

Đumbir

Aktivni sastojci gingeroli djeluju poput prirodnog analgetika, ublažavajući bolove u mišićima i zglobovima.

Cjelovite žitarice

Zamijenite rafinisane ugljene hidrate poput bijelog hljeba i tjestenine zdravijim opcijama poput kinoe, braon pirinča i ovsa. Oni pomažu u održavanju zdrave probave i smanjenju upala.

Iako promjena ishrane neće odmah da ukloni bolove, redovna konzumacija ovih namirnica može značajno da doprinese dugoročnom oporavku i zdravlju leđa. U kombinaciji s vježbanjem i pravilnim držanjem, protivupalna ishrana može da postane idealni saveznik u borbi protiv bolova, prenosi ŽenaBlic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu