Hronika

Ovo su 3 mogućnosti koje ima: Presuda Zoranu Marjanoviću pred Apelacionim sudom (FOTO)

Tačno 11 mjeseci od prvostepene presude kojom je Zoran Marjanović osuđen na 40 godina robije zbog ubistva žene Jelene Marjanović, kao i sedam godina od stravičnog zločina, Zoran Marjanović će se od danas naći pred Apelacionim sudom gde će se odlučivati o žalbama njegovih advokata.

Ovo su 3 mogućnosti koje ima: Presuda Zoranu Marjanoviću pred Apelacionim sudom (FOTO)
FOTO: M. ILIĆ/RINGIER

Istovremeno, nakon što ovo suđenje bude okončano biće poznato hoće li Marjanović iza rešetaka provesti narednih 40 godina ili će suđenje za smrt njegove žene početi ispočetka.

Tačno 11 mjeseci od prvostepene presude kojom je Zoran Marjanović osuđen na 40 godina robije zbog ubistva žene Jelene Marjanović, kao i sedam godina od stravičnog zločina, Zoran Marjanović će se od danas naći pred Apelacionim sudom gdje će se odlučivati o žalbama njegovih advokata. Istovremeno, nakon što ovo suđenje bude okončano biće poznato hoće li Marjanović iza rešetaka provesti narednih 40 godina ili će suđenje za smrt njegove žene početi ispočetka.

Presuda koja je u julu prošle godine donijeta protiv Marjanovića, napisana je na 700 strana. U njoj je do detalja objašnjeno koji su to ključni dokazi koji Marjanovića zbog ubistva supruge šalju na 40 godina robije.

FOTO:  MITAR MITROVIĆ, RAJKO RISTIĆ / RINGIER
FOTO: MITAR MITROVIĆ, RAJKO RISTIĆ / RINGIER

Ipak, agonija koja traje već sedam godina se tu ne završava.

Marjanovićeva odbrana je uložila žalbu na presudu i postupak je sada pred Apelacionim sudom.

Suđenje je zakazano za čak 9 termina – sa početkom 12. juna, pa sve do 22.

Šta ovo znači za Marjanovića i za cijeli slučaj?

Budućnost presude Zoranu Marjanoviću u rukama Apelacije

Advokati Zorana Marjanovića su nakon presude, žalbu na odluku suda poslali u Apelacioni sud.

Veće će najpre pročitati obrazloženje presude, a zatim će se referisati žalba tužioca, kao i žalbe svakog od Marjanovićevih branilaca pojedinačno.

– Apelacija odlučuje o žalbama, nakon toga može da potvrdi presudu, da je preinači ili vrati na ponovno odlučivanje u prvostepeni sud. Izlažu se žalbe branioca i tužioca, zatim se veće povlači u nejavni dio gdje će donijeti odluku – objašnjava za “Blic” advokat Momčilo Minić.

Kako on kaže, okrivljeni nema obavezu da prisustvuje, ali će mu to biti omogućeno ukoliko izrazi želju.

Međutim, devet termina suđenja pred Apelacijom, ne znači da ćemo 22. juna znati odluku ovog suda. Sudije imaju pravo da odluku o tome donesu naknadno, a to može potrajati i mjesecima.

– Nakon saslušavanja žalbi, kada veće donese odluku u nejavnom dijelu, oni tu odluku šalju u prvostepeni sud – istakao je Minić.

Šta će biti dalje sa Zoranom Marjanovićem?

Ukoliko presuda bude ukinuta, suđenje počinje iznova – te bi Marjanović ponovo iznosio odbranu, a svjedoci bi drugi put iznosili svoje iskaze.

Suđenje pred prvostepenim sudom trajalo je skoro tri godine, zbog složenosti predmeta i obimnih dokaza. Samim tim, ukoliko se suđenje vrati na početak, moglo bi ponovo da potraje prije nego što ubistvo Jelene Marjanović bude zatvoren slučaj za istražne organe.

Ukoliko, s druge strane, Apelacioni sud donese odluku da potvrdi presudu Marjanoviću, on će iz pritvora u kojem se nalazi od juna prošle godine u Centralnom zatvoru, biti prebačen na izdržavanje kazne u jedan od Kazneno popravnih zavoda gdje bi proveo 40 godina zatvora.

FOTO: SNEŽANA KRSTIĆ / RINGIER
FOTO: SNEŽANA KRSTIĆ / RINGIER

Obimna presuda – koji su to ključni dokazi protiv Marjanovića?

Blic je imao uvid u presudu protiv Zorana Marjanovića koja je napisana na 698 strana, a u kojoj je sudija obrazložila sve dokaze protiv njega, koji opravdavaju sumnju da je on ubica svoje supruge.

Ovaj slučaj je nesumnjivo označen kao “suđenje decenije”, a dokazi koji su se iz presude posebno istakli su – način na koji je pjevačica ubijena, blato na odjeći Marjanovića, signal njegovog mobilnog telefona, kao i krv u njegovom “mercedesu”.

Kako se navodi u presudi, jezive povrede, devet zvjerskih udaraca po potiljku, ukazuju na to da je ubistvo izvršeno iz strasti, te i da je napadač neko ko je poznavao žrtvu. Kada je u pitanju razbojnik ili plaćeni ubica, način izvršenja je drugačiji

Povrede koje su uočene na tijelu pjevačice ukazuju da se borila sa napadačem, kao i da je trčala, a patika, mobilni telefon i gumica za kosu koji su prilikom bjekstva ispali su neki od tragova koji pokazuju da je žena bježala kako bi spasila svoj život.

– Prve povrede oštećena zadobila je kada je na sebi imala obučen gornji dio trenerke sa kapuljačom na glavi, dejstvom šiljka (oštrog tupog predmeta), od strane drugog lica, sa dva uboda šiljastim metalnim predmetom, na glavi i desnoj ruci, koje su u vrijeme nanošenja predstavljale laku tjelesnu povredu. Nakon zadobijanja prvih povreda, poslije nasilnog skidanja trenerke oštećenoj Marjanović Jeleni nanete su: povrede u slijepoočno-tjemenom potiljačnom predjelu glave, dejstvom tupine teškog i zamahnutog mehaničkog oruđa, od strane drugog lica, sa osam udaraca metalnim predmetom, koje su na mjestima registrovanih povreda na glavi, i u vrijeme nanošenja predstavljale bezuslovno smrtonosnu povredu, zbog nagnječenja i razorenja moždanog tkiva – navodi se u obrazloženju presude.

Blato na odjeći, krv u automobilu i signal telefona

Jedan od ključnih dokaza koji ukazuju da je Zoran bio baš na mjestu ubistva pjevačice je i blato koje je pronađeno na njegovoj odjeći, a istog je sastava i poklapa se sa blatom sa mjesta na kojem je Jelena nađena mrtva.

– Prema nalazu i mišljenju vještaka ispitivani sporni uzorci broj – trag zemlje sa desne nogavice pantalona optuženog Marjanović Zorana, drugi trag zemlje sa desne nogavice pantalona, trag zemlje sa lijeve nogavice pantalona i trag zemlje sa lijeve patike pronađene u kanalu u blizini mjesta gde je pronađeno tijelo oštećene i nesporni uzorci -uzorak zemlje iz kanala u blizini mjesta gde je pronađeno tijelo oštećene imaju isti elementarni i mineralni sastav. Prema nalazu i mišljenju proizlazi da ispitivani sporni uzorci – mikrotragovi zemlje sa dostavljenog biljnog materijala i kose u izuzetom materijalu sa obdukcije i uzorci zemlje iz kanala sa lica mjesta pronalaska leša oštećene imaju isti elementarni i mineralni sastav – navodi se u presudi.

Takođe, detalj koji se istakao, jesu pronađeni tragovi krvi u vozilu Marjanovića, od čega jedan od tragova odgovara krvi ubijene Jelene Marjanović.

– Pregledom automobila “mercedes” pomoću luminolškog rastvora na tapacirungu u gepeku i braon patosnicama u gepeku, kao i na naslonu zadnjeg sjedišta vozila detektovani tragovi luminiscencije, odakle su uzeta tri brisa za biološko ispitivanje. Prema nalazu Biološkog fakulteta konstatovano je da samo trag na naslonu zadnjeg sjedišta predstavlja krv Jelene Marjanović, koji je po intenzitetu jači trag krvi – navodi se u presudi.

FOTO: SNEŽANA KRSTIĆ / RINGIER
FOTO: SNEŽANA KRSTIĆ / RINGIER

Međutim, vještaci na snimcima sjedišta u fotodokumentaciji pregleda vozila, nisu mogli uočiti mjesto gde se taj trag nalazio odnosno odakle je uzet njegov bris. Iz tog razloga vještaci su obavili razgovor sa kriminalističkim tehničarem koji je tom prilikom naveo da navedeni trag nije uočio golim okom, nego tek prilikom prskanja luminolškim rastvorom. To ukazuje da je cilj okrivljenog bio da se tragovi krvi obrišu.

Utvrđeno je da su tog kobnog 2. aprila 2016. godine Zoran i Jelena, zajedno sa šestogodišnjom kćerkom, u isto vrijeme stigli na nasip oko 16:36 časova.

Preko baznih stanica utvrđeno je da je Jelena oko 16:38 sati počela da trči. Sa druge strane, preko baznih stanica utvrđeno je da je Zoran svjesno isključio svoj mobilni telefon odmah po dolasku na nasip, te i da ga je uključio u 17.04 neposredno u blizini mjesta gdje je Jelena ubijena i u vrjeme pjevačicinog ubistva.

“Zoko, on bi me ubio”

Da je odnos između Jelene i Zorana bio sve samo ne “bajkovit” kako je to odbrana okrivljenog željela da predstavi, pokazuje svjedočenje frizerke Jelene Marjanović.

– Z.G. je ukazala na jedan poremećeni odnos između supružnika, kom odnosu je i ona svjedočila, a prije svega situacijama kada je optuženi Marjanović Zoran omalovažavao svoju suprugu govoreći joj: “Vidi na šta ličiš”, da je debela, ružna, da ne zna da se obuče i da je tetka, koji naziv u svom iskazu potvrđuje i svedok Boris Pucić. Posebno je značajno da je Jelena rekla svjedoku, koja je bila njen dugogodišnji frizer, kod koje je dolazila u salon na friziranje, ali je to isto činila i u kući u kojoj je Jelena živjela, da joj je svega dosta, da joj je u kući katastrofa, da joj dođe da uzme dijete i da ode, nakon čega ju je svedok pitala zbog čega se ne razvede, na šta joj je ona odgovorila: “Zoko, on bi me ubio” – navodi se.

Pročitajte još

Branilac Zorana Marijanovića tražio izuzeće sudije 

U Apelacionom sudu u Beogradu danas je počela sjednica za razmatranje žalbi na prvostepenu presudu kojom je Zoran Marjanović osuđen na kaznu zatvora od 40 godina zbog teškog ubistva supruge Jelene Marjanović 2. aprila 2016. godine.

Na samom početku ročišta Marjanovićev advokat Stefan Jokić tražio je izuzeće Rastka Popovića, člana sudskog vijeća.

On je u svom zahtjevu naveo je da je tokom postupka postojao pritisak od izvršne vlasti i da je bila prekršena pretpostavka nevinosti, a da je supruga Popovića ministarka pravde.

Naveo je i da je sudija Jelena Škulić koja je donijela prvostepenu presudu i osudila Marjanovića na 40 godina bila pomoćnik Rastka Popovića, a u međuvremenu je poslata da bude poslata u Apelacionom sudu.

Smatra da je Škulićka napredovala nakon donošenja presude protiv Marjanovića.

Za reč se javio advokat Aleksandar Zarić koji je rekao da podržava kolegu Jokića iako se tome na početku protivio smatra da Apelacioni sud ne treba da postupa u ovom predmetu od kada je Škulić prešla u Apelaciju.

Izjavio je da je htio da kaže šta misli, ali da to ne predstavlja njegov zahtjev za izuzeće.

Ročište je prekinuto, odluka o tome će biti donjeta sutra.

Zoran Marjanović je prisustvovao ročištu, a kako navodi novinar Blica koji je prisustvovao ročištu osuđeni za ubistvo pevačice je smršao, obučen u crnu majicu, trenerku.

Gledao je nemo i u sudiju, sudija je pitala da li neko želi nešto da kaže, on je ćutao. Bio je snužden.

Advokat Jokić je rekao sudiji da pita okrivljenog da li ima nešto da kaže, sudija ga je pitala, on se zbunio, i odmahnuo glavom odrično.

Nakon toga su mu lisice stavljene na ruke.

Zakazano ukupno 7 sednica

Pored današnjeg datuma sjednica je zakazana i za 13, 14, 15, 16, 19. i 20 jun. Apelacija će razmatrati žalbe Marjanovićevih branilaca. Tužilaštvo se nije žalilo jer je u potpunosti zadovoljno presudom, jer su usvojeni hjihovi zahtjevi, ali je dalo odgovore na žalbe.

Tužilaštvo je u optužnici predložilo sudu da Marjanovića osudi na maksimalnu kaznu zatvora za krivično djelo teško ubistvo, odnosno 40 godina, a na koju kaznu je i osuđen.

On je od početka suđenja tvrdio da nije ubio svoju suprugu, ali je odbio da odgovara na pitanja tužilaštva tokom suđenja.

Marjanović se od 12. juna 2018. branio sa slobode, pošto mu je tada Apelacioni sud ukinuo pritvor, u kojem je bio 10 meseci. Bio je uhapšen 15. septembra 2017. godine, godinu i po dana nakon ubistva.

I prije toga je bio privođen, ali je nakon ispitivanja u policiji i na poligrafu puštan zbog nedostatka dokaza. Prije hapšenja je u više navrata u medijima govorio o ubistvu, a učestvovao je i u jednom televizijskom rijaliti programu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije