Politika

Podignuta optužnica protiv predsjednika Srpske: Tužilaštvo traži od Suda BiH zabranu političkog djelovanja za Dodika

Tužilaštvo BiH podiglo je u petak i poslalo Sudu BiH na potvrđivanje optužnicu protiv predsjednika RS i lidera SNSD Milorada Dodika.

Milorad Dodik
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Optužnica je podignuta i protiv Miloša Lukića, direktora Službenog glasnika RS zbog “nepoštovanja odluka visokog predstavnika” Kristijana Šmita, kojeg Republika Srpska ne priznaje. Tužilaštvo BiH je uz optužnicu Sudu BiH predložilo i mjeru zabrane političkog djelovanja za Milorada Dodika.

Podsjećamo, Dodika su po naredbi Tužilaštva BiH pripadnici Državne agencije za zaštitu i istrage (SIPA) ispitali 19. jula u Banjaluci.

Tužilaštvo BiH formiralo je predmet o Dodikovim nezakonitim radnjama kojima se ruše odluke Kristijana Šmita, visokog predstavnika u BiH, kojeg Republika Srpska ne priznaje.

Miloš Lukić osumnjičen je da je nezakoniti Dodikov ukaz objavio u “Službenom listu”.

Šmit, kojeg Republika Srpska ne priznaje, je 1. jula poništio zakone koje je usvojila Narodna skupština RS u vezi s neobjavljivanjem odluka visokog predstavnika i neprimijenjivanjem odluka Ustavnog suda BiH.

Krivičnom zakonu dodan je i dio u kojem se kriminalizuje nepoštovanje odluka visokog predstavnika.

Kaznom od šest mjeseci do pet godina biće kažnjena svaka službena osoba, na svim nivoima vlasti u BiH, koja ne primijenjuje, ne sprovodi ili na drugi način ne poštuje odluku visokog predstavnika ili koja sprečava ili na drugi način ometa njenu primjenu ili sprovođenje.

Jasan zakon

U Zakonu o neizvršavanje odluka visokog predstavnika u Član 203a stoji:

(1) Službena osoba u instituciji Bosne i Hercegovine, Federacije Bosne i Hercegovine, Republike Srpske, Brčko distrikta Bosne i Hercegovine, ili u kantonu, gradu ili opštini ili lokalnoj zajednici ili bilo kojem organu lokalne uprave i samouprave, ili odgovorna osoba koje ne primijeni, ne sprovede, ne izvrši ili na drugi način ne poštuje odluku visokog predstavnika za Bosnu i Hercegovinu, ili koje spreči odnosno na drugi način omete primjenu, sprovođenje ili izvršenje takve odluke, kazniće se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.

(2) Osoba iz stava (1), kojoj je direktno ili indirektno naloženo da se ponaša na način predviđen u stavu (1) ovog člana, a osjećala se prinuđenom da izvrši takav nalog kako ne bi izgubila sredstva za život ili ne bi bila izložena zlostavljanju na radnom mjestu, ali je obavijestila nadređenog da bi se takvim radnjama moglo počiniti krivično djelo, može se blaže kazniti.

(3) Osoba iz stava (1) kojoj je direktno ili indirektno naloženo da se ponaša na način predviđen u stavu (1) ovog člana, ali koja je o takvoj situaciji obavijestila nadležnog tužioca, oslobodiće se kazne.

(4) Za krivično djelo iz stava (1) ovog člana izreći će se mjera bezbjednosti zabrane vršenja dužnosti.

Pročitajte još

(5) U skladu s članovima 113. i 114. ovog zakona, osuda za krivična djela iz stava (1) ovog člana ima za pravnu posljedicu osude.

Prestanak službene dužnosti

Prestanak službene dužnosti i prestanak zaposlenja, oduzimanje odlikovanja, zabranu vršenja službene dužnosti u zakonodavnom, izvršnom, pravosudnom, upravnom ili bilo kojem organu koji se u cijelosti ili djelimično finansira iz javnih sredstava, zabranu sticanja službene dužnosti u zakonodavnom, izvršnom, pravosudnom, upravnom ili bilo kojem organu koji se u cijelosti ili djelimično finansira iz javnih sredstava, piše Avaz.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu