Magazin

Poslušajte ove savjete i ČUVAJTE VAŠE ZDRAVLJE: Postoje 4 razloga zašto vas prehlada ne prolazi

Stigla je sezona prehlada i gripa. I rijetko ko pregura cijelu zimu i dočeka proljeće, a da ne bude slinav i da ne kašlje i ne kija.

Žena briše nos
FOTO: THE LIST/YOUTUBE/SCREENSHOT

Većina nas pokušava da prehladu preleži na nogama, što baš i nije dobra ideja. Naravno, možete pokušati da ignorišete ove simptome i nadate se da ćete se brzo osjećati bolje. Ponekad se to i dogodi. Međutim, češće se dešava da ti dosadni simptomi traju, ostavljajući vas da kijate i šmrčete.

Prehladu izaziva više od 200 različitih virusa i važno je napomenuti da se ne liječi antibioticima, jer virusi ne reaguju na njih. Obično prvo osjećate bol u grlu, nakon čega nos počinje da curi. Zatim dolazi do začepljenja nosa i blagog kašlja.

Povišena temperatura obično izostaje ili je samo blago povišena u prvih nekoliko dana kod odraslih, dok je kod djece češća.

Pročitajte još

Standardno, prehlada traje između četiri i šest dana, ali da li ste se ikada zapitali zašto ponekad traje duže?

Ako se suočavate s ovim problemom, možda činite neke od sljedećih grešaka.

Nedovoljno odmarate

San pomaže vašem imunom sistemu da funkcioniše optimalno. Kada se prehladite, vašem tijelu je potrebno više sna i odmora kako bi se uspješno borilo protiv virusa i pomoglo vam da ozdravite. U prvih tri dana od pojave simptoma, obavezno odvojite više vremena za odmor.

Osim toga, i kada ste zdravi, nedostatak sna i umor mogu smanjiti vašu sposobnost da se oduprete bolestima, jer vaš imunitet slabi, čime postajete podložniji infekcijama. Prema jednoj studiji, ljudi koji spavaju manje od sedam sati dnevno su gotovo tri puta podložniji oboljevanju u poređenju s onima koji spavaju osam ili više sati.

Pročitajte još

Ne pijete dovoljno tečnosti

Kada ste bolesni, lako možete postati dehidrirani, a bol u grlu može smanjiti želju za unosom tečnosti. Takođe, povišena temperatura ubrzava gubitak tečnosti iz tijela i povećava stvaranje sluzi.

Zbog toga, kada ste prehlađeni važno je unositi dovoljno tečnosti, bilo da se radi o vodi, čaju ili supi. Izbjegavajte konzumiranje kofeina i alkohola, jer oni mogu povećati gubitak tečnosti u tijelu.

Stres vas opterećuje

Stres negativno utiče na vaš imunološki sistem, čineći ga manje efikasnim u borbi protiv virusa. Kada ste pod velikim stresom, imate veći rizik od oboljevanja, a ako već imate prehladu, sporije ćete se oporavljati, a simptomi će biti izraženiji, piše Magazin Novosti.

Možda to i nije samo prehlada

Ponekad je lako zamijeniti prehladu s drugim zdravstvenim problemima. Na primjer, možda mislite da ste prehlađeni jer imate određene simptome, ali to možda zapravo nije prehlada, već alergijska reakcija na nešto drugo.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu