Društvo

"Pratite svoje kontakte" Dr Tiodorović objasio kako dolazi do obolijevanja između dvije doze vakcine

Poslije primljene prve doze vakcine protiv korona virusa i dalje se treba pridržavati svih mjera, jer se tek 10-15 dana poslije primanja druge doze osoba može smatrati zaštićenom.

"Pratite svoje kontakte" Dr Tiodorović objasio kako dolazi do obolijevanja između dvije doze vakcine
FOTO: DRAGAN KUJUNDZIC/TANJUG

Najprije, da razjasnimo prvo kako se kreće na vakcinaciju. Savjetovao sam sve kolege da ljudima treba skrenuti pažnju: zdrave osobe, dakle oni koji nemaju nikakve hronične bolesti, kada dolaze na vakcinaciju moraju biti potpuno zdravi, ne smiju da imaju temperaturu, bilo koju zaraznu bolest, moraju da budu, sportskim rečnikom rečeno – “fit” za primanje vakcine. Ali, kada je riječ o ljudima sa hroničnim bolestima, njihovo stanje mora da bude kontrolisano. Da li je jedan pacijent sa hroničnom bolešću, bilo da je riječ o malignim bolestima, dijabetesu ili kardiovaskularnim bolestima, spreman za vakcinaciju, to može jedino da kaže njegov izabrani ljekar. On je jedini kompetentan za hronične bolesnike. Oni znaju da li je njihov pacijent u stanju da primi vakcinu. To mora da se poštuje i onda neće biti nikakvih problema i neželjenih reakcija. Dakle, hronični bolesnici, prvo kod svog izabranog ljekara, pa na vakcinaciju – savjetuje prof. Tiodorović.

Pratite svoje kontakte

Kada je riječ o zdravim ljudima, pravila su jasna, kaže dr Tiodorović i objašnjava:

– Zdravim ljudima treba ovo reći: razmislite dobro da li u porodici ima nekog ko ima znake oboljenja, da li na vašem radnom mjestu ili među prijateljima sa kojima pijete kafu ima nekog ko ima simptome ili već ima potvrđen covid 19. Ako ima – onda je pretpostavka da ćete i vi dobiti neki oblik covid 19. Može da se desi da budete u inkubaciji, treći, četvrti, peti dan, pa da dođete i primite vakcinu. A onda prođe još koji dan i kod vas se pojavi bolest u kliničkom obliku. Izgubite čulo mirisa, ukusa, dobijete temperaturu, malaksalost… Imali smo takve slučajeve. Jave se ljudi, pa kažu: ja sam vakcinisan prije tri, četiri dana i sada sam bolestan. To nije od vakcine! Zarazili ste se ranije. Zato je važno pratiti sebe, svoje kontakte i znati u kakvom ste stanju pred vakcinaciju – rekao je on.

Pročitajte još

Još jednom je objasnio šta treba da radite ukoliko ste imali rizične kontakte.

– Uradite PCR test, ako je test pozitivan onda se ne vakcinišete. Tek kada budete “čisti”, onda idite na vakcinaciju. Šta znači čisti: negativan PCR test, ili da imate antitijela, potom da vam D-dimer ne bude povišen, da vam broj leukocita bude u normali. Kada sve to bude kako treba, onda možete da idete na vakcinaciju. Otpilike mjesec dana posle preležanog covid 19, možete na vakcinu. Dakle, i onaj ko je preležao mora da se vakciniše. Zato, da ne biste morali da odlažete drugu dozu, vodite računa da između dvije doze vakcine poštujete sve mjere. Maska, distanca – naglašava dr Tiodorović.

Pozitivan sam na covid 19 i to ne znam, pa primim vakcinu. Šta onda?

– Ništa loše vam se neće dogoditi. Da razjasnimo, nas sve koči faktor vrijeme. Niko u svijetu nije imao dovoljno vremena da prouči sve moguće reakcije na vakcinu. Možda će nekome ko ima lakši oblik bolesti, vakcina biti samo “buster” koji će da mu poveća broj antitijela i dodatno ojača imuntet. Zdravom, mladom organizmu će tako i biti. Ali, ako neko ima neke druge bolesti, hronične, njemu vakcina u tom slučaju može da izazove problem. Dakle može da se desi da bolest, koja je počela, bude pojačana vakcinom. Zato, ponavljam – važno je da pratite svoje zdravlje i posavjetujete se sa svojim izabranim ljekarom. I, čuvajte se između dvije doze: maska, distanca, perite ruke to je najvažnije. Bićete potpuno zaštićeni od korona virusa od 14 do 21 dan poslije druge doze vakcine – kaže prof. dr Branislav Tiodorović.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu