Zabava

Preporučuje se svaki dan u ishrani, ali na ovo treba paziti: Poznata nutricionistkinja otkriva da li bijeli luk zaista liječi sve

Koliko ste puta samo od mame ili bake čuli da nema boljeg lijeka od bijelog luka. Jeftina namirnica, koja hrani daje daleko bolju aromu i ukus, ima svoju primjenu ne samo u kulinarstvu, već i u medicini, bar onoj narodnoj.

bijeli luk
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA

Malo je stvari koje tako predano rade na jačanju našeg imuniteta, kako to čini bijeli luk, ali tu nije kraj blagotvornog dejstva ove začinske biljke. Dijetetičar-nutricionista Tanja Olajdžija kaže za Blic Žena da jedna studija preporučuje od tri došestgrama bijelog luka dnevno kako bismo ostvarili sljedeće zdravstvene benefite:

Pročitajte još

– sniženje krvnog pritiska (zahvaljujući alicinu iz bijelog luka)

– štiti i pomaže da se izborimo sa prehladom i gripom (te moguće i aktuelnim virusima)

– sniženje LDL (“lošeg” holesterola)

– prevencija Alchjmerove bolesti i demencije

– čuva kosti u menopauzi (djelimično kompenzuje nedostatak estrogena)

– Prirodan antibiotik sa razlogom je dobio ovaj naziv, te zaista zaslužuje da bude stalan član naše trpeze. No, uvijek je pitanje količine ključno, te ne smijemo pretjerati sa bijelim lukom – dodaje ova nutricionistkinja.

Pretjerano konzumiranje bijelog luka može da ima i određene ne tako dobre posljedice, a evo šta treba da imate u vidu.

– Postoji opasnost od krvarenja, naročito ako koristimo terapiju za “razređivanje” krvi, pa na to moramo obratiti pažnju (takođe i ako planiramo operaciju). Treba povesti računa i o kombinacijama čiji sastojci takođe razređuju krv (npr. đumbir, tamnozeleno lisnato povrće, omega 3…) . Manje opasni nusefekti jesu nadimanje i digestivne tegobe, koje izazivaju fruktani kojima bijeli luk obiluje – objašnjava sagovornica.

Olajdžija akcentuje da je najbolje bijeli luk uvrstiti u svakodnevnu ishranu postepeno i uz praćenje koja nam količina zapravo prija.

– Preporuka jeste uvrstiti bijeli luk u svoju ishranu, ma u kojoj kombinaciji, a koliko često i u kojoj količini, podložno je promjenama za svakog pojedinca. Do prave “doze” mora svako doći samostalno, te je prilagoditi ostatku ishrane, svojim potrebama i zdravlju – zaključuje sagovornica.

Važno je napomenuti i da najviše benefita ima sirovi bijeli luk, no ako odlučite da ga kuvate dodajte ga u jelo tek kada je skoro kuvano, jer visoke temperature ubijaju alicin koji je i odgovoran za ljekovitu moć ove namirnice.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu