Politika

“Štimali tendere za određene firme” Revizori upozorili na nepravilnosti u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija BiH

“Štimanje” tendera i zaključivanje ugovora o djelu za radna mjesta koja su predviđena sistematizacijom – primjedbe su koje su se našle u izvještaju o obavljenoj finansijskoj reviziji Zavoda za izvršenje krivičnih sankcija, pritvora i drugih mjera BiH za 2022. godinu.

zavod za izvršenje krivičnih sankcija bih
FOTO: RTRS

Kancelarija za reviziju institucija BiH dala je ovom Zavodu, na čijem čelu se nalazi Siniša Perković, mišljenje s rezervom.

U izvještaju se skreće Zavodu da je dužan voditi računa o tome da se angažmani osoba po osnovu ugovora o djelu mogu obavljati samo za poslove koji predstavljaju jednu cjelinu, privremenog su karaktera i nisu poslovi iz okvira nadležnosti Zavoda.

zavod za izvršenje krivičnih sankcija bih
FOTO: RTRS

Ističu da je Zavod i prošle godine, kao i prethodnih angažovao značajan broj osoba putem ugovora o djelu za poslove iz nadležnosti Zavoda. Rashodi po osnovu ugovora o djelu u 2022. godini iznosili su 288.033 KM što je za 60.000 KM više nego godinu ranije.

Tokom prošle godine, kako stoji u izvještaju revizora, putem ugovora o djelu bile su angažovane 52 osobe. Međutim, od tog broja, najmanje 13 osoba je bilo angažovano na poslovima koji su predviđeni sistematizacijom radnih mjesta u Zavodu.

– Značajan broj osoba je bio angažovan tokom cijele godine. Predmet ugovora o djelu najčešće nije bio određeni posao, odnosno konkretna zaokružena cjelina koja za rezultat ima određeni proizvod, a poslovi koji su obavljani putem ugovora o djelu nisu privremenog karaktera, već je angažovanje obavljano u kontinuitetu tokom cijele godine. Stoga se ovakvi angažmani ne mogu smatrati ugovorima o djelu jer suštinski nemaju karakter ugovora o djelu kako je to predviđeno Zakonom – ističu revizori u svom izvještaju.

Pročitajte još

Dodaju da je angažovanje po osnovu ugovora o djelu konstantno prisutno u dužem vremenskom razdoblju, bez transparentnih procedura angažovanja.

Revizori upozoravaju da je praksa angažovanja osoba putem ugovora o djelu za obavljanje poslova u kontinuitetu netransparentna i neprihvatljiva za javni sektor. Ovakav angažman bi, dodaju, eventualno bio opravdan u izuzetnim slučajevima i to za poslove koji se javljaju povremeno.

Nabavka vozila

Osim ovoga, revizori su primjedbe imali i na javne nabavke. Ističu da je Zavod u 2022. godini proveo 203 postupka javnih nabavki ukupne vrijednosti oko 4 miliona KM. Revizijom pojedinačnih procedura javnih nabavki revizori su utvrdili nepravilnosti i nedostatke o čemu su opširno pisali u svom izvještaju. Prva primjedba se odnosi na javnu nabavku tri službena vozila vrijednosti oko 214.000 KM.

Revizori ističu da je Zavod na osnovu odluke o pokretanju postupka javne nabavke tri motorna vozila pokrenuo otvoreni postupak čija je ukupna planirana vrijednost bila 213.675 KM bez PDV, a vrijednost zaključenog ugovora iznosi 213.650 KM bez PDV. Kriterij za dodjelu ugovora je bila najniža cijena uz planirano provođenje e-aukcije. Procedura je pokrenuta u oktobru 2022. godine i pristigla je jedna ponuda, koja je ocijenjena kao prihvatljiva, te je sa ponuđačem zaključen ugovor. Krajnji rok za isporuku vozila je polovina ove godine.

– Uvidom u tendersku dokumentaciju konstatovano je kako su u tehničkoj specifikaciji traženih vozila navedeni pojedini zahtjevi koji ukazuju na ograničavanje konkurencije, a za koje nam Zavod nije predočio adekvatna obrazloženja. Navedeno upućuje na propuste prilikom izrade tehničke specifikacije – upozorili su revizori. Kao primjer navode da su, kao neki od zahtjeva, navedene dimenzije vozila (ili dimenzije sanitetskog prostora kod sanitetskog vozila) s malim rasponom između zahtijevane minimalne i maksimalne dužine vozila ili zapremina motora i međuosovinsko rastojanje (kod teretnog motornog vozila), bez adekvatnog obrazloženja.

Takođe, kako se ističe u izvještaju, Pravilnikom je propisano da Zavod ima pravo na tri specijalizovana vozila i to jedno ambulantno (sanitetsko) vozilo vrijednosti do 100.000 KM, jedno teretno vozilo vrijednosti do 100.000 KM te jednu “maricu” za prevoz zatvorenika vrijednosti do 50.000 KM.

Zavod je, međutim, prilikom provođenja postupka nabavke vozila za teretno vozilo procijenio vrijednost nabavke na 50.000 KM, dok je za nabavku “marice” procijenio vrijednost na 100.000 KM, što za posljedicu ima neusaglašenost s Pravilnikom.

– Nadalje, Pravilnikom je propisano kako su obvezni kvalifikacijski uslovi tenderske dokumentacije specijalizovanih službenih vozila obvezna garancija na motor za razdoblje od minimalno četiri godine i na karoseriju dvanaest godina te plan održavanja koji uključuje troškove redovnih servisa u razdoblju važenja garancije, a minimalno za 120.000 pređenih kilometara – stoji u izvještaju.

Zavod je, međutim, kako se navodi, tenderskom dokumentacijom od ponuđača tražio garanciju za sva tri vozila minimalno dvije godine na neograničen broj kilometara, što takođe nije u skladu s Pravilnikom. Garancija u trajanju od dvije godine je potom i ugovorena s izabranim ponuđačem.

Pored navedenog, iako je Zakonom o javnim nabavkama propisano kako su ugovorni organi dužni na svojoj web stranici objavljivati odluke o izboru najpovoljnijih ponuđača, ustanovljeno je kako kod ovog postupka Zavod nije objavio istu na svom portalu.

Oprema za AVASYS sistem

Revizori su, takođe, propuste pronašli i kod javne nabavke informacijsko-komunikacijske opreme za AVASYS sistem (kompjuterski sistem za upravljanje bezbjednošću) putem otvorenog postupka.

Procijenjena vrijednost nabavke iznosila je 41.000 KM bez PDV. Uvidom u tendersku dokumentaciju uočeno je pozivanje na određene robne marke, tačnije navedeni su nazivi proizvođača opreme i tačni modeli opreme.

– Navođenje tačnih naziva uređaja dopušteno je u iznimnim slučajevima kada se predmet nabavke ne može dovoljno precizno i razumljivo opisati, ali se tada bez izuzetka moraju označiti s dodatkom „ili ekvivalent“ uz definisane kriterije mjerodavne za ocjenjivanje ekvivalentnosti – upozorili su revizori.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu