Digitalna Srpska

Sve više i više zastupljena: Naučni rad o sebi napisala vještačka inteligencija

Zbog vještačke inteligencije teže je prepoznati plagijat, čime je ugrožen akademski integritet, zaključak je univerzitetskih profesora u naučnom članku nedavno objavljenom u jednom časopisu. No ono što recenzenti koji su odobrili članak, a ni čitaoci, nisu znali jeste da je članak napisao četbot ChatGPT.

vjestacka inteligencija
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Troje profesora sa Univerziteta u Plimutu koji su se ‘pretvarali’ da su autori članka kažu da su na ovaj način akademsku zajednicu htjeli osvijestiti na koliko visokoj razini vještačka inteligencija uistinu može pisati i kolika je zapravo opravdana zabrinutost zbog potencijalno velikog vala plagijata koji će je preplaviti. ‘Tehnologija napreduje nevjerovatnom brzinom i univerzitetima će biti teško pravovremeno reagovati na te promjene’, rekla je jedna od ‘autorica’.

Decenijama univerziteti pokušavaju iskorijeniti pošast kupovine seminara i diplomskih radova, no sada postoji sumnja da i oni koji prodaju radove studentima koriste ChatGPT. Sad akademske institucije pokušavaju pronaći način na koji što učinkovitije prepoznati je li određeni rad djelo sve popularnijeg četbota ili sivih stanica njihovih studenata, no postoji bojazan da će vještačkoj inteligenciji teško moći stati na kraj.

Neki radovi na engleskom jeziku napisani su poprilično uvjerljivo, posebno oni napisani posljednjom verzijom ChatGPT-ja. Ipak, ovaj četbot i dalje ne zna tačno navoditi izvore (ili su sumnjivi ili ipak izmišljeni), što je zasad profesorima najveći lakmus-papir za otkrivanje varalica.

Pročitajte još

I u slučaju naučnog članka koji je prevario recenzente autori eksperimenta morali su srediti izvore da bi rad djelovao u potpunosti uvjerljivo. S druge strane sve više univerziteta izdaje nove smjernice profesorima za to kako otkriti da je student koristio ChatGPT, prenosi N1.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu