Svijet

Tura do olupine Titanika: Šta je moglo da se desi nestalnoj podmornici, prognoze nisu dobre (FOTO)

Stručnjak za podmornice Alister Grejg sa Univerziteta u Londonu iznio je nekoliko scenarija o turističkoj podmornici nestaloj u Atlantiku.

Helikopter iznad podmornice
FOTO: CLEMENS BILAN/EPA

On je naveo da je, prema jednom scenariju, moguće da je podmornica tokom hitne situacije izbacila “teret” kako bi što prije stigla na površinu.

– Do toga je moglo doći u slučaju nestanka struje i/ili kvara pri komunikaciji. Podmornica bi tada dospjela na površinu i čekala da je pronađu. Drugi scenario pretpostavlja ugroženost trupa što je rezultiralo curenjem. Onda prognoza nije dobra – kazao je Grejg.

Ako se podmornica spustila na morsko dno i ne može da se vrati vlastitom snagom, mogućnosti su, smatra Grejg, vrlo ograničene.

– Iako je još moguće da je podmornica u jednom komadu, ako je na dubini većoj od 200 metara, nema puno plovila koji bi mogli stići do nje, a pogotovo to ne bi mogli ronioci – objasnio je.

Kako kaže, plovila namijenjena spasavanju mornaričkih podmornica se sigurno ne mogu spustiti ni blizu dubine na kojoj je olupina Titanika, a ka kojoj je išla nestala podmornica.

– Čak i da mogu, čisto sumnjam da bi se mogli pričvrstiti na otvor turističke podmornice – dodao je.

Američki stručnjak za putno osiguranje Megan Monkrif rekla je da ovakva tura predstavlja visokorizičnu aktivnost koja bi zahtjevala posebne garancije i da bi polisu osiguranja trebalo da sklopi agent osiguranja turističke firme.

Pročitajte još

Kompanija “OceanGate”, koja je organizovala turu podmornice do olupine Titanika, navela je da u cijenu karte od 250.000 dolara (oko 250.000 evra) nije uključeno lično putno osiguranje.

Potraga za nestalom turističkom podmornicom u Atlantiku i dalje traje, a potvrđeno je da je na njoj pet osoba među koima i britanski milijarder i istraživač Hemiš Harding.

Za podmornicom kompanije “OceanGate” tragaju i bostonska i kanadska obalska straža.

Nije poznato kad je podmornica tačno nestala ni koliko još zaliha kiseonika ima. Stručnjaci pretpostavljaju da je riječ o periodu između 96 i 72 časa, prenosi Telegraf.

Američka obalska straža navodi da je potraga još složenija zbog činjenice da nestalo plovilo možda nije ponovo izronilo, što je prisililo obalsku stražu da koristi sonar za pretragu ispod površine mora.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije