Magazin

UKUSNO I ZDRAVO Nutricionistkinja otkrila idealan desert za crijeva

Desert je neodoljiv način zaokruživanja obroka, ali mnogi slatkiši mogu nepovoljno uticati na probavu.

Zeleni smuti
FOTO: FREPIK

Previše šećera ili neprikladne namirnice mogu narušiti ravnotežu crijevne mikrobiote, što vodi do probavnih tegoba.

Nutricionistica Amanda Sauceda navela je jogurt i voće kao “ultimativnu kombinaciju” za ukusnu i zdravu poslasticu. Objašnjava kako ove dvije namirnice ne zadovoljavaju samo želju za desertom, već i hrane crijevnu mikrobiotu.

Kako izabrati jogurt s malo dodanih šećera?

Sauceda preporučuje eksperimentiranje s različitim brendovima i vrstama jogurta kako biste pronašli onaj koji vam najviše odgovara.

– Isprobajte nekoliko različitih jogurta od vanilije, svaki će imati drugačiji ukus – kaže ona.

Ona preferira jogurte guste teksture poput grčkog jogurta ili skyra, a za dodatni ukus predlaže punomasne jogurte, iako nisu idealni za prehrane bazirane na niskom udjelu masnoća.

Pročitajte još

Uloga voća u zdravlju crijeva

Bobičasto voće, poput borovnica, ima posebne prednosti za crijeva: jača crijevnu stijenku, smanjuje upalu i podržava ravnotežu mikrobiote.

– Bobice su bogate vlaknima i antioksidansima, a borovnice su mi omiljene zbog njihovih učinaka na crijevnu barijeru i upale – kaže Sauceda.

Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, prirodni šećeri u voću i mlijeku ne broje se u dnevni unos šećera zbog prisutnih vlakana. Sauceda preporučuje biranje jogurta bez dodanih šećera ili s manje od 10 grama po porciji.

Možete li jesti jogurt i voće svaki dan?

Studije pokazuju da redovna konzumacija jogurta podržava zdravlje crijeva, reguliše apetit i održava tjelesnu težinu, prenosi N1.

– Jogurt i voće su odlični kao doručak, međuobrok ili desert – kaže Sauceda, te predlaže dodatak maslaca od kikirikija ili čokoladnih mrvica za slađu verziju.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu