Društvo

Dim iz treće ruke: I pasivno pušenje doprinosi oboljenjima kože

Nova studija koju je vodio tim istraživača sa Univerziteta "Riverside" u Kaliforniji otkriva da ljudska koža izložena pasivnom pušenju može pokrenuti mehanizme kožnih oboljenja.

žena sa prepolovljenom cigaretom
FOTO: FREEPIK/KARLYUKAV

Akutna izloženost može povisiti biomarkere povezane s kontaktnim dermatitisom i psorijazom.

– Rezultati ove studije ne iznenađuju s obzirom da je koža naš najveći organ i stoga je najviše izložena negativnim učincima duhanskog dima uopšte, a sada pouzdano znamo da apsorbuje čak i tzv. dim iz treće ruke, odnosno hemijski ostatak koji ostane nakon što neko popuši cigaretu u zatvorenom prostoru – ističe dr Alma Tucek-Kovačević, dermatovenerolog, ZU “Kutanova” Banjaluka.

Dodaje da, generalno, duvanski dim ima brojne negativne učinke na kožu, primarno na prerano starenje kože, usporeno zacjeljivanje rana, povećava rizik od nastanka raka kože, te pogoršava brojna kožna oboljenja uključujući psorijazu, atopski dermatitis, ekcemske dermatitise i infekcije kože, te smanjuje terapijske efekte lijekova na iste.

Ostaci duvanskog dima se s vremenom nakupljaju, posebno na mekim površinama, poput tepiha, namještaja i odjeće. Može ostati i na tvrdim površinama poput zidova i podova, uključujući vozila.

Studija objavljena u časopisu eBioMedicine prva je koja je provedena na ljudima koji su bili dermalno izloženi dimu iz treće ruke. Kliničko ispitivanje obuhvatilo je 10 zdravih odraslih osoba nepušača, koji su nosili čistu odjeću. Tokom tri sata svaki je učesnik nosio odjeću zasićenu dimom iz treće ruke i hodao ili trčao na traci za trčanje najmanje 15 minuta svakog sata, kako bi se znojio i povećao unos kroz kožu. Istraživači su uzimali uzorke krvi i urina u redovnim intervalima (0, 3, 8, 24 sata nakon izlaganja) kako bi identifikovali promjene proteina i markere oksidativnog stresa izazvanog dimom.

Autor studije i istraživač u Kite Pharma u Kaliforniji, Shane Sakamaki-Ching, rekao je da je otkrio da je izloženost uzrokovala povišene biomarkere oksidativnog oštećenja DNK, lipida i proteina; biomarkeri su ostali visoki kada je izloženost prestala. Ti biomarkeri povezani su s ranim stadijem aktivacije kontaktnog dermatitisa, psorijaze i drugih stanja kože.

– Nalazi ove studije su važni budući da pomažu doktorima pri dijagnosticiranju pacijenata izloženih dimu iz treće ruke – dodaje dr Tucek-Kovačević.

Na pitanje kako se zaštititi doktorka ističe da je to prilično jednostavno: izbjegavajte biti u blizini ljudi koji puše cigarete i pokušajte uvjeriti one oko sebe koji puše da prestanu.

– Prestanak pušenja je uvijek najbolja opcija. One koji ne mogu ili ne žele prestati posavjetujte da se informišu o manje štetnim bezdimnim alternativama koje ne sagorijevaju duhan i samim tim ne proizvode duhanski dim već aerosol. Budući da aerosol dokazano sadrži i do 95 posto manje štetnih materija u odnosu na dim cigarete, ne dovodi do promjene kvalitete vazduha u zatvorenim prostorima, pa tako ni do pasivnog niti pušenja iz treće ruke – zaključuje dr Tucek-Kovačević.

A.E.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije